RECENZE: Colin Greenland, Všechno špatně aneb Vládni, Británie!

Článek od: Jana Astarael H... - 30.12.2015

Vítejte ve světě, kde elegantní plachetnice křižují nevyzpytatelné vody vesmíru, na dovolenou si můžete klidně zajet na Měsíc a Britské impérium sahá daleko za hranice Země.

Kniha dává čtenářům příležitost seznámit se s dílem Colina Greenlanda, autora v zahraničí velmi oceňovaného, který u nás, vyjma menších prací, dosud nevyšel.

Sophie Farthingová je mladá dívka, žijící na ostrově High Haven. Ten je však pouze startovním můstkem pro její dobrodružný život, s nímž nás seznamuje sama hrdinka, již jako protřelá kosmická dobrodružka.

Touha zjistit pravdu o matce, kterou nikdy nepoznala, zavede malou nevzhlednou myšku z ponuré chudé domácnosti na dlouhou cestu vesmírem, kde se musí potýkat nejen s nesnázemi jednotlivých planet, zvykat si na jejich vzduch a přitažlivost, třpytivý chlad šedého Měsíce či rudohnědou vyprahlost Marsu. Je také nucena unikat úkladům těch, pro které je její existence nepohodlná. Postupně se totiž ukazuje, že celá pravda o jejím původu je mnohem spletitější a fantastičtější, než tušila.

Chytlavý děj, sympatická hrdinka a zejména prostředí, ve kterém se příběh odehrává, jistě potěší příznivce vesmírných dobrodružství. Celá zápletka je skvěle vystavěná, zdánlivé odbočky vždy zapadnou do postupně budovaného obrazu. Nepředvídatelné dějové zvraty čtenáře drží ve střehu a rozhodně nedovolí odhadnout, co se bude dít v další kapitole. Osud hrdinky je místy tak temný, že jedinou nadějí zůstává skutečnost, že jej vypráví její starší a zřejmě i šťastnější já.

I když je příběh plný vesmírné poetiky a dobrodružství, autor rozhodně zaujme i bojovými scénami a realistickými charaktery. Jazyk knihy je bohatý, místy popisný, ale stále velice dobře čtivý. Změna názvu z původního Harm's way na poněkud delší, ale velmi originální Všechno špatně aneb Vládni, Británie, je zajímavou volbou. Kvalita překladu a také práce jazykové redaktorky jsou na velmi vysoké úrovni. Jediné, co snižovalo čtenářský komfort, byla absence slovníčku francouzských frází, používaných v přímé řeči poměrně hojně.

Osobně jsem s četbou velmi spokojená a věřím, že kniha zpříjemní dlouhé večery či jinou denní dobu zkušeným znalcům žánru i těm, kteří jeho krásy teprve objevují.

 

Colin Greenland: Všechno špatně aneb Vládni, Británie!
Překlad: Milan Žáček
Nakladatelství: Laser-books
Obálka: David O’Connor
Rok vydání: 2015
Vazba: brožovaná
Počet stran: 352
Cena: 319 Kč

Přidat komentář