FILM: Princ z Persie: Písky času (Prince of Persia: The Sands of Time)

Článek od: Redakce - 24.05.2010

Recenze: Princ z Persie: Písky času [Prince of Persia: The Sands of Time] - 40%

TOPlistDastan (Jake Gyllenhaal) byl chudý sirotek, ale ujal se ho král Šaraman, takže se stal de facto jeho třetím synem (byť bez potenciálního nároku na korunu, protože nebyl vznešeného rodu). Někdy okolo svých 25 let je Dastan falešně obviněn ze zabití krále a vydává se na útěk spolu s krásnou Taminou (Gemma Artertonová), aby očistil své jméno a potenciálně zachránil svět před magickým armagedonem, souvisejícím s dýkou, která dokáže vracet čas.

Princ z Persie měl docela slušnou šanci stát se dobrou adaptací videohry. I když se nedrží děje žádné z her, poměrně přesně replikuje efekt "Dýky času", která hráči (pardon, "hrdinovi") umožňuje v případě nebezpečí vrátit čas o pár sekund zpět. Však také autorem námětu a producentem byl Jordan Mechner, otec stejnojmenné videoherní série.

Dalším plusem je obsazení titulní role. Jake Gyllenhaal je správnou směsí supermana a cool sympaťáka, a navíc je typově docela podobný svým novějším počítačovým předlohám. I na Gemmu Artertonovou se příjemně kouká, ale je v tomto filmu jen proto, aby se na ni příjemně koukalo.

Tím ale bohužel končí výčet plusů. Vše ostatní v tomto filmu je průměrné nebo podprůměrné.

Už jsem se zmiňoval o slušném námětu. Scénář je ale podstatně horší a velmi "líný". To znamená, že se jeho autoři moc nenamáhali s vymýšlením a splácali ho tak, že nedává přílišný smysl a postavy v něm často velmi složitě řeší to, co by se dalo vyřešit velmi jednoduše, nebo naopak zničeho nic přicházejí s naprosto nesmyslnými teoriemi, které se ukážou být pravdivými. Navíc má film skoro dvě hodiny a jeho posledních deset minut je učebnicovým příkladem slova "antiklimaktické".

Mnohem horší je to, že film neobsahuje téměř žádný humor. Je zde sice komická postava podnikavého pouštního šejka kapitalisty (Alfred Molina), ale publikum na novinářské projekci se v průběhu celého filmu jednou zasmálo a jednou trochu uchechtlo. Což je fatální problém, pokud se snažíte kopírovat filmové Piráty z Karibiku.

Princ z Persie se o to snaží, ale nedaří se mu to na všech frontách. Především chybí onen humor. Film ale nefunguje ani jako tupá kolekce akčních scén, protože režisér Mike Newell (Bláznivá runway / Muži na věži, Harry Potter a ohnivý pohár) nemá dostatek zkušeností s výpravnými akčními scénami. Na mnoha místech mi vyloženě vadil nepřehledný střih a jasně patrný rozdíl mezi epicky přehnanými CGI scénami a víceméně komorními rvačkami v kulisách, které připomínají lepší televizní inscenaci. Nejnapínavější jsou nakonec z celého filmu závody pštrosů (jejichž žokejové mají na zádech startovní čísla vyvedená v normálním současném fontu, což pravděpodobně nebylo myšleno jako vtip).

Přitom pozornému divákovi neunikne, že film zřejmě byl drahý (bohatá výprava, spousta statistů), ale přesto působí překvapivě nevelkolepě a nepříjemně komorně.

I kdyby ale Mike Newell byl lepší akční režisér, scénář mu prostě neposkytoval nic zajímavého, s čím by mohl pracovat: Pár minut parkouru, pár soubojů na meče, turbohadi a jeden CGI bortící se chrám na závěr. To je víceméně všechno.

Je to o chloupek lepší než nový Souboj titánů, ale opravdu jenom o chloupek.

P.S: Asi před 20 lety jsem složil a naprogramoval hudbu pro jednu z oficiálních verzí "Prince of Persia" (pro počítač Sam Coupé) - za honorář 50 anglických liber. Pár sekund z ní je slyšet tady. Nemáte ji někdo celou?

Převzato z filmového blogu Františka Fuky FFFILM.fuxoft.cz. FFFilm, jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.

František Fuka

Komentáře

Čekal jsem od toho rozhodně víc, něco takového nenáročně akčního u čeho se člověk pobaví - Piráti, Van Helsing, Mumie ... Takhle se na to snad ani nepodívám sad

Princi, nechť je ti písek lehký...

Každý národ má takové politiky jaké si zaslouží -> Svůj svět si musíme zasloužit!

Včera jsem viděl na webu informaci, že Tak jde čas má asi 48000 dílů. Což mi připomenulo písek. Jenže jediný pravý písek je na planetě Arrakis, která už má také pár tisíc stránek textu. Za sebe mohu doporučit Robina Hooda, Ridley to zase zvládl a už vyhlížím director´s cut ;-)

Přidat komentář