RECENZE: Joann Sfar, Malý Upírek

Článek od: Jan Pechanec - 25.08.2010

Svěžím větrem a čerstvou krví do neuvěřitelné záplavy všech variant krvesajů na českého čtenáře musí zapůsobit komiks Malý Upírek Joanna Sfara. Každé očekávání něco přináší, takže pokud nic neočekáváte, můžete být velmi mile překvapeni, tím co nakonec dostanete. Když si navíc dáme dvě a dvě dohromady (a nenecháme se ovlivnit vesměs dětinsky vyhlížející obálkou), uvědomíme si, že Joann Sfar je ten, který s jistým panem Trondheimem stojí za kultovní sérií Donžon nebo komiksovou adaptací Malého prince. Pak už stačí trochu provětrat webové vyhledávače a zjistíte, že se o J. Sfarovi mluví v samých superlativech. A je proč. Kromě jiného vystudoval filozofii a Akademii výtvarných umění v Paříži. Inspiruje se z židovské tradice, řecké filosofie a anglosaských fantastických příběhů. Důležitým rysem jeho tvorby je příběh stavěný nad kresbu. Jeho snaha směřuje k dynamičtější, jednodušší a tudíž rychlejší kresbě, která si zachovává maximální srozumitelnost. A přesně takové jsou i dva příběhy Malý Upírek jde do školy a Malý Upírek se dal na kung-fu! ve vydání nakl. CooBoo obsažené.

Neuvěřitelně sugestivní, praštěnou a snad i geniální zkratkou nám autor vysvětlí, jak vznikne Malý Upírek, když upíři nestárnou, a hned na to se seznámíme s trablemi, které čekají hlavního hrdinu toužícího po tom, aby mohl navštěvovat školu. Problém číslo jedna: Děti se v noci neučí. Upírkova maminka s Kapitánem (velmi vzdělaný kostlivec) nalákají do školy duchy a výuka může začít. Problém číslo dvě: Upírek začne psát do sešitu jednoho z žáků, Michela. Brzy se z Upírka a Michela stanou přátelé, kteří se musí poznat. Divoká jízda nočním strašidelným domem začíná. V druhém příběhu má Michel problém se silnějším klukem, který ho bije a ponižuje. Je čas vyrazit za přáteli do obrazů a naučit se trochu toho bojového umění  - nefalšovaného kung-fu. Nezapomeňte však, že rabíni nemají o kung-fu ani páru ;-)

Sfar podřizuje vyprávění všechno. Některé stránky hutně pohybují scénou ve dvanácti okénkách, zatímco další zběsilý tok příběhu téměř zastaví jediným vypiplaným slajdem. Nikde však nepřijdete o tuny textu, dialogů, autorových vysvětlivek a vtípků. Zdánlivě dětinsky naivní kresbě (připomínala mi Vhrstiho mnohdy až karikující postavy) se nedá nic vytknout a brzy si na ni zvyknete, ba přímo zamilujete, zvlášť když pomocí barevného sladění určuje autor atmosféru celých scén i patřičné vnímání čtenáře/diváka. Genialita výtvarné stránky je podtrhnuta absolutně jasně čitelnými výrazy tváře (škarohlíd by řekl, že Sfar by mohl vydat novou edici smajlíků). Sfar jednoznačně kraluje na celé čáře, kromě jiného pak překvapuje, šokuje, "učí" jidiš a citlivě (kromě jedné velmi krvavé scény) předkládá dětské mysli morální pravidla pro život.

Hlavní aktéry si musíte oblíbit. Prvotním znakem jejich povah je samozřejmě kresba. Jednoduchá stylizace mění jejich výrazy podle potřeb příběhu. Slza a postavení úst zračí pláč, sešikmené oči smích, vyceněné zuby zuřivost atp. Upírek se cítí osamocen a snaží se najít si nového přítele. Působí jako uzavřený malý chlapec, zatímco Michel je živel - kluk, který si užívá všech radostí dětství. Věčným společníkem jim pak je rudý, létající pes Strašidlák, jevící se spíše jako posel ultimativních řešení. Maminka Upírka je starostlivost a trpělivost sama. Poslední ze stálic je moudrý Kapitán, jehož vztah k ústřednímu hrdinovi je více než velmi těsný. Těšit se však můžete na desítky dalších vedlejších či epizodních postaviček, včetně ducha slovutného Alberta Einsteina.

Osvěžující vánek v podobě komiksu Malý Upírek by měl primárně oslovit mladého čtenáře, ale stejně dobře působí na mysl jakkoliv starou. Nadhled a vtip charakterizují dílo stejně dobře jako rozpustilá naivita a schématičnost hlavních účinkujících. Nad vším se pak tyčí silný příběh ověnčený srozumitelným ponaučením a poselstvím. Za zmínku stojí také pečlivá výprava knihy v pevné vazbě, bezchybné koretury a vhodná volba letteringu. Vřele doporučuji nejenom vašim ratolestem.

Malý upírek jde do školy / Malý upírek se dal na kung-fu! /Petit vampire va à l'école / Petit vampire fait du kung-fu!/
Sfar, Joann

Nakladatel: Albatros Media - CooBoo
Překladatel: Kateřina Reinischová
Obálka: Joann Sfar
Redakce: Ondřej Müller, Alexandra Horová, Lubomír Kuba
Rok vydání: 2010
Počet stran: 64
Rozměr: 210 x 300
Provedení: hardback
Cena: 199 Kč

Přidat komentář