RECENZE: Laurell K. Hamiltonová, Modrý měsíc (Anita Blakeová 8)

Článek od: Jindra Střelec - 11.08.2011

Anita dala přednost upířímu vládci města Jean-Claudeovi, a vlkodlak Richard se tak stal jen pouhým bývalým snoubencem. Přesto nezaváhá ani na chvíli, a když je Richard obviněn ze znásilnění, rozhodne se mu okamžitě pomoci. Kromě samotného obvinění je druhým, neméně podstatným problémem blízkost dalšího úplňku, a pokud bude v tu dobu ještě ve vězení, čeká několik venkovských policistů nemilé překvapení.

První překážku musí Anita řešit, ještě než vůbec vyrazí na místo Richardova zatčení, kterým je malý zapadákov jménem Myerton někde v Tennessee. Ze strachu o svou pozici nechce upíří vládce Colin ani slyšet o tom, že by Anita překročila hranice jeho území. Velmi vyhrocený telefonický rozhovor zakončí Anita s roztomilostí sobě vlastní. Pomoci Richardovi prostě pojede, a kdo se jí pokusí zastavit, toho zabije.

Musím se přiznat, že jsem si po přečtení knihy dal před psaním recenze pauzu, abych nezačal obdivnými výkřiky typu: „Anita je prostě nejlepší!“, nebo „Já tu holku prostě žeru!“. Nechal jsem to v sobě pěkně uležet a teď můžu s klidnou hlavou začít psát.

„Anita je prostě nejlepší, já tu holku prostě žeru!“ Tak, a je to venku a ani pár týdnů na utřídění myšlenek nepomohlo. Za tu dobu, co se s Anitou známe, snad mi promine tu familiárnost, se tahle ostrá holka stala z „pouhopouhé“ oživovatelky mrtvých i alfa samicí smečky vlkodlaků, trochu nedopatřením vůdkyní (nimir-rou) leopardodlaků, přičichla k magii i voo-doo a spolu s vlkodlakem Richardem a upírem Jean-Claudem tvoří  nezanedbatelný triumvirát moci. Jak ostatně sám Jean-Claude s trochou nadsázky k Anitě prohodí: „Už je to pomalu tak, že nikdo nemůže v St. Louis urazit nestvůru, aniž by se z toho nemusel zodpovídat tobě,  ma petite.“ (str. 29 ). Anita prostě není tuctová holka.

Přestože jsem sedmý díl Zápalné oběti nečetl, absolutně mi znalost předcházejícího děje nechyběla. Autorka nenásilně a nepříliš didakticky uvádí předchozí události do správného kontextu, a tak i čtenář touto sérií dosud nezasažen může po knize s důvěrou sáhnout, ale jak moudře praví má redakční kolegyně Renča, byla by škoda nezačít číst od samotného začátku.

Dalším velkým plusem Modrého měsíce je, že se vymyká momentální zažité představě upírské romance a do téhle kategorie rozhodně spadá jen velmi okrajově. Jasně, i Anita řeší svůj vztah k oběma mužům svého života a někdy se až k uzoufání opakuje, ale nikdy to není na úkor děje, a pánská část čtenářské obce se tak nemusí bát sáhodlouhých dialogů, v nichž by je láskyplná vyznání bodala do očí z každého druhého řádku. A pokud už se tak stane, jsou niterné pocity povětšinou utnuty vystřelenou kulkou, vyceněnými tesáky, nebo alespoň pořádnou rvačkou. Akce si tentokrát užijeme dost a dost. Děj knihy občas připomíná horskou dráhu, kdy klidnější úseky střídá dlouhá zběsilá jízda. Autorka se s postavami ani se čtenáři příliš nemaže a někdy je tempo až tak zběsilé, že musíte knihu zavřít, aby vaší mysli došlo, co se právě odehrálo.

Sama postava Anity prodělává díky konfrontaci s novým nebezpečím další vývoj. Není to sice poprvé, kdy se jí do cesty staví někdo, kdo usiluje o její život a svým cílům je ochoten podřídit naprosto vše, včetně mučení zcela nevinných lidí, ale tentokrát je to příliš osobní. Anita samu sebe utvrzuje v tom, že na sílu je třeba odpovědět ještě větší silou, a smilování se občas prostě nekoná. Ve světě nadpřirozených sil, do kterého se Anita postupně ponořila, přežije jen ten nejsilnější a nejchladnokrevnější ( v lidském slova smyslu, s upíry by v tom jen stěží mohla soutěžit ).

Hamiltonová si velmi dobře poradila i s takovým klišé, jakým je úplatný polda z malého amerického zapadákova. Šerif Wilkes jako by vypadl z oka postavám volených strážců zákona z mnoha amerických filmů. On je prostě Zákon a v jeho městě se všechno řídí podle něj. Rozhodně se ale nejedná o nudnou postavu a po pravdě řečeno, takovou v této knize snad ani nenajdete.

Nudná není ostatně ani sama Anita, i když se jedná již o osmé pokračování jejích příběhů. Její postava totiž ani na okamžik není statická a neustále se s ní něco děje. Kromě svých citových problémů má co do činění i s podstatou vlkodlačice Rainy, jíž v jednom z předchozích dílů pohltila, a neustále objevuje nové a nové schopnosti. K tomu kolem sebe trousí sarkastické poznámky a nikomu nezůstává nic dlužná. Zkrátka holka do nepohody.

V posledním odstavci autorčina medailonku v závěru knihy Martin Šust píše: Laurell K. Hamiltová svou zručně namíchanou směsí erotiky, drsných charakterů a hororových motivů zaujala miliony čtenářů po celém světě a z velké části tak přispěla k popularizaci dnes už samostatného subžánru paranormálních romancí, který se  překvapivě těší pozornosti nejen dospívajících dívek. Dle mého názoru není ono překvapení na místě. Alespoň romány o Anitě Blakeové nejsou o něžné erotice určené dospívajícím pubescentkám, a sexuálním napětím doslova jiskří. Stejně nabité jsou poctivou dávkou černého humoru a situací, které dokážou vyvolat mrazení v zádech. Jedná se tak o čtení, které lze s klidným svědomím doporučit osobám obou pohlaví i těm, kterým už dávno není náct.

Pokud jste se tou chválou prokousali až sem, chtěl bych vás konečně odměnit i nějakou tou kritikou Modrého měsíce. "Bohužel" mne však nic nenapadá. Snad jen, že při pohledu na obálku jsem si vybavil známou scénu z filmu Obecná škola a kratičkou větu Zdeňka Svěráka: „Kde mám blatníky!“ Ani to nemění nic na tom, že nakladatelství Epocha vstoupilo do cyklu jeho zatím suveréně nejlepším dílem.

Laurell K. Hamiltonová
Modrý měsíc

Série: Anita Blakeová VIII.
Nakladatel: Epocha
Překlad: Pavel Toman
Obálka: Alžběta Trojanová
Redakce: Jiří Popiolek
Rok vydání: 2011
Počet stran: 416
Rozměr: 125 x 200
Provedení­: paperback
Cena: Kč

Komentáře

Áno, jednotlivé pasáže sú napísané zručne a sugestívne, ale Hamiltonovej opíjanie čitateľa krvavým rožkom sa fakt po čase preje. Stále je to o tom istom: Vyspať, sa? Nevyspať sa? Ak áno, vyspať sa s tým aebo radšej s oným? Strašne mi vadí, že Anita sama seba prezentuje ako nesmierne prudérnu osobu, ktorá má problém povytiahnuť si rifle vyše lýtka, ale každé tretie jej slovo je "sex" a okrem strieľania a súlože v hlave iné nemá. Okej, to by bolo ešte v poriadku, ale už ma fakt nebavia policajti, ktorí jej vždy a za každých okolností robia zle a ona - prvotriedny zabiják a nekromancer, čo vytiahne z hrobu aj kameň - si to NECHÁ, skloní hlavu a nechá si rúbať drevo na chrbte. Prečo? A čo mi vadilo najviac - kam sa vlastne vytratil ten úžasný a obávaný Modrý mesiac, kvôli ktorému to všetko začalo?

Proste -  bola som Anitin fan, ale ide to stále viac dolu vodou a budúce pokračovanie si už rozmyslím.

recvenze hezká nicméně kniha mě nidky neuchvátila at už z důvodu pubertálních vah mám nemám a jako v každém správném teenagerovském story se o tom víc mluví než koná. sama hrdinka je piutvornou představou naivní američanky, která má děsně trauma z toho že se byla v sedmém díle ještě panna a pak se do toho vrhla po hlavě a nemůže to čtenářům nepřipomenout, ačkoliv si není jistá, jestli je její vyvolený upír, který je zároven nejkrásnější na světě a nejchytřejší ten pravý a pak trpí těžkým svědomím, že ho podvedla s vlkodlakem. načeš následujou výčitky a trauma. nehledě na to, že rhdinka sama sebe prezentuje jako mužatku, která si koupí dvě stejné sukně do šatníku a ženu vamp neviděla ani z letadla. i přes tyto nedostatky ji stejně všichni mužští aktéři chtějí dostat do postele, ptrotože ačkolvi do nedávna nevěděla ani jak se slovo sex píš, ted ho používá ke každému rituálu jako by se nechumelilo. Ne děkuji

V příběhu jsem žádné pubertální úvahy neviděla, především Anita není, nebyla a nikdy nebude teeangerský příběh (ani obsahově, ani stylově) a ani nebyla v sedmém díle panna. Četla jsi správnou knihu?

Anita není, nebyla a nikdy nebude teenagerský příběh - naprostý souhlas, Anita fakt není pubertální holčina vrhající unylé pohledy ;-)

Že by byla panna?! - no to asi nee!

Dvě stejné sukně a žena vamp? - teď jsem se pustil do předchozí knihy Zápalné oběti a hned od začátku je Anita oblečená velmi sexy. To že některé ženě nevyhovují boty na jehlách a rozparky až le lrku z nich ještě nedělá mužatky.

Uvidíme, já jsem na to sama hrozně zvědavá. Dneska jsem dočetla třetí díl "Díry" s Rachel Morganovou, tak jsem docela zvědavá na srovnání. Z mrtvé čarodějky jsem totiž úplně na větvi a už dlouho se mi nic tak nelíbilo. O to víc jsem napjatá, jaká bude Anita, když to většina lidí tak chválí. Na další Rachel si musím počkat, pokud nechci číst v originále a u Anity mám jistých už osm dílů v češtině...

Ostrou mysl i tužku všem, přeje M

Trojka Rachel byla skvělá a povýšila u mně celou sérii :)

Anitu začni určitě od začátku :) Jinak co čtenář Anity, to jiné oblíbené díly, záleží, co se komu líbí. O tom nedávno LKH mluvila, že záběr jejích čtenářů je hodně široký, a každý chce v knize něco jiného a je těžké všem vyhovět, takže pak některé díly mají jedni radši a druzí zase ne a naopak.

Na rozdíl od Henryho, já mám šestku - tedy Smrtící tanec - jako nejoblíbenější díl :) A Cirkus prokletých zase radši než jedničku a dvojku :)

 

Přidat komentář