PR+KOMIKS: Sláine: Poklady Británie

Článek od: Anonym - 11.06.2013

Stvořil ho „kmotr“ komiksu Pat Mills, který se inspiroval keltskými mýty a legendami. Ty pak  provázal s historií, fascinujícími detaily a především se zcela unikátním irským pohledem na svět. Legendární hrdina Sláine, ztělesnění „Rohatého boha“ prochází dějinami ve službách bohyně Země - se zlodějským trpaslíkem po boku a se sekerou Mozkohryz v ruce. V každé epoše bojuje ve službách Bohyně za udržení starých pořádků, za živočišnost „barbarství“, hodnoty pohanství a zachování kontaktu s přírodou... což je v protikladu s idejemi nastupujícího křesťanství, propagujícího zdrženlivost a odříkání.

To není nic pro Sláina.         

„Sláine je částečně fantasy komiks, částečně historický příběh a tak trochu politické sebevyjádření,“ říká šéfredaktor Crwe, Jiří Pavlovský. „Tvůrce Pat Mills je typický Ir. Anarchista s absolutním odporem k autoritám, k Angličanům a k náboženství. Jeho Sláine rozhodně není absolutně kladný hrdina a svět, ve kterém žije, má jinou morálku než náš. Útěk z hořícího domu je považován za zbabělost, stejně jako nošení přilby do boje... a ani nezkoušejte přijít do bitvy jako poslední. Mills se nesnaží dělat hrdinu za každou cenu sympatického a ani s jeho názory a pojetím světa nemusíte vždycky souhlasit – ale o to je to zajímavější. Je to krutý svět, možná i trochu šílený, ale fascinující.“

Není divu, že se ze Sláinea stala rychle komiksová legenda. Nejenže jeho příběhy přitahovaly ty nejlepší komiksové malíře (Simon Bisley, Glenn Fabry, Dermot Power, Clint Langley, Greg Staples), ale irský bijec se objevil i v románech a počítačových hrách a po jeho padouších jsou pojmenované heavymetalové kapely. Plánuje se i celovečerní film - v době snímků jako je 300: Bitva u Thermopyl či seriálů Spartacus nastal už konečně čas na důstojnou a nezměkčenou adaptaci Sláinea.

I když Pat Mills stvořil mnoho dalších legendárních komiksů (především slavnou protiválečnou ságu Charley´s War), pořád patří Sláine k jeho nejzásadnějším titulům a také se k němu stále vrací. U nás není Sláine žádný nováček a z Pokladů Británie vyšly i některé epizody v úplně prvních ročnících magazínu Crew – ale dlouho čekaly na důstojné vydání. A tady je.

Ve dvou epických příbězích se Sláine dostane do doby Robina Hooda, aby zachránil nové převtělení své věčné lásky Niamh. Ovšem není to Robin Hood, jakého znáte z dnešních vyprávění. Je to další převtělení Rohatého boha.

Následně se Sláine přenese do Anglie po pádu krále Artuše. Vyvolenec bohyně musí dát dohromady ztracené poklady Británie a zachránit tak umírajícího krále a s ním i celou zemi. Jenže, jak se ukazuje, zástupci temných sil, kteří se snaží přetrhat pouta s tradicemi pohanství, jsou až příliš blízko hrdinům kulatému stolu.

Tyhle příběhy jsou něco víc než jen klasické fantasy. Mills tvoří, nebo spíš oživuje, mýty. A kresba nezůstává pozadu. K ruce je Millsovi jako vždy výkvět kreslířů: Greg Staples, Dermot Power a Clint Langley. S nimi stvořil Pat Mills opravdu mistrovské dílo evropského komiksu. Kombinace mýtů, historie a originálních postojů  dává Sláineovi větší sílu než samotná křeč obludnosti, která dělá z irského bojovníka smrtící monstrum. 

Knihu vydává Nakladatelství Crew opět ve dvou verzích. Brožovaný výtisk stojí 549 korun a vázaný s přebalem (vycházející pouze v počtu 500 kusů) pak 789 korun. Kniha má 220 stran a je celobarevná.

Sláine: Poklady Británie
Nakladatel: Crew
Překlad: Martin D. Antonín
Obálka: Simon Bisley
Redakce: Jiří Pavlovský, Filip Gotfrid
Rok vydání: 2013
Počet stran: 220
Rozměr: 190 x 260

Přidat komentář