KOMIKS: Denise Mina, Leonardo Maco, Andrea Mutti - Muži, kteří nenávidí ženy 1

Článek od: Marta Novotná - 19.06.2013

Trilogie Milenium švédského spisovatele Steiga Larssona se stala oprávněně hitem a první díl - Muži, kteří nenávidí ženy (v anglicky mluvících zemích: The Girl With The DragonTatto) se dočkal hned dvou filmových adaptací. Švédské z roku 2009 v hlavních rolích: Michael Nyqvist (Mission Impossible: Ghost Protocol, Milovaní) a Noomi Rapace (Na druhé straně, Sherlock Holmes: Hra stínů) a americké z roku 2011 v hlavních rolích s Danielem Craigem (Zlatý kompas, Skyfall) a Rooney Mara (The Social Network, Vedlejší účinky).

Nyní se tento výborný román dočkal i komiksového zpracování. Text převedla do scénáře Denise Mina autorka detektivních románů ze Skotska. O grafickou podobu se podělili Leonardo Manco a Andrea Mutti. Z Argentiny pocházející komiksový autor a kreslíř Manco se podílel například na komiksu Hellblazer. Andrea Mutii pracoval například na sériích DMZ a The Executor. Celá trilogie by měla vyjít v šesti komiksech. Druhý díl chystá nakladatelství Host už na podzim.

Muži, kteří nenávidí ženy čtenáře uchvátí obálkou, jejímž autorem je Lee Bermejo. Ať už jste si Lisbeth po přečtení knihy představovali jakkoliv, tento obrázek vám do představ jistě zapadne. A skrytý drak na zadní obálce by se jí na zádech krásně vyjímal.

Po prvním prolistování komiks uvnitř nevypadá tak špatně, pár obrázků (hlavně s Lisbeth) je opravdu povedených. Ovšem po přečtení se neubráníte dojmu, že je to pořádně odbyté. Zjednodušení a proškrtání příběhu rozhodně neprospělo a čtenáři, kteří nečetli původní knihu nebo alespoň neviděli film, se velice pravděpodobně ztratí. Případně jim uniknou detaily a propojení, které jsou v knize tak promyšlené.

Co se týče grafického zpracování, rozhodně k pochopení příběhu nenapomáhá. Jednotlivé části začínají údaji o týraných ženách ve Švédsku, tyto jsou však vyvedeny dost nevkusně v křiklavých barvách. Postavy jsou leckde k nerozeznání, zvláště v částech o Mikaelovi. Dokud postava nepromluví nebo neudělá nějaké jednoznačné gesto, nejste si často jistí, o koho vlastně jde. Jediná postava, která je opravdu propracovaná je Lisbeth. Ovšem v čepici byste ji také nepoznali.

Při nekvalitně převedeném příběhu by komiks mohl sloužit alespoň jako obrazový doplněk ke knize. Tady se ovšem nepovedlo ani jedno.

Jako test jsem dala tento komiks přečíst člověku, který o Larssonovi nikdy neslyšel. Jak jsem předpokládala, příběh pochopil tak napůl. Prý by ho to nalákalo k přečtení původní knihy, aby pronikl do děje, který je v komiksové verzi podán tak zmateně. Mám ale dojem, že autoři měli přeci jen větší ambice než vyrobit drahou upoutávku na původní knihu.

Muži, kteří nanávidí ženy - komiks (kniha 1)
Denise Mina, Leonardo Manco, Andrea Mutti
Nakladatel: HOST
Překlad: Luděk Janda
Obálka: Lee Bermeja
Redakce: Kristina Nesvedová
Rok vydání: 2013
Počet stran: 152
Cena: 349 Kč

Přidat komentář