RECENZE: Neal Asher, Stín škorpiona

Článek od: Jan Žlebek - 10.09.2013

Iana Cormaka netřeba fanouškům Neal Ashera a jeho runsiblového univerza představovat. Chlap, jenž má nervy tvrdší než exoskelet pradorské útočné lodi a efektivnost implementovanou v genetickém kódu, se poprvé objevil v knize s názvem V pavučině a český čtenář se s ním mohl setkat v dalších třech úspěšných pokračováních. Stín škorpiona nabízí pohled na události předtím, než se z Cormaka stal superagent ve službách Řádu. Ale nebojte se, tenhle chlápek byl ostrý jak vývar z žiletek, už když prve oblékl mundúr v barvách ZBC.

Nejnovější příspěvek do Asherovy české bibliografie má několik specifik. Vyprávění sledujeme ve dvou liniích s odstupem nějakých patnácti či dvaceti let. Na rozdíl od předchozích románů, kde čtenářstvo čekaly propletené příběhy několika protagonistů, si zde autor vystačí „jen“ s Cormakem a nabízí možnost nahlédnout do jeho dětství v posledním stádiu války s agresivními kraboidními emzáky známými pod názvem Pradoři. A zároveň v druhé rovině představí hrdinovy první akce v uniformě ZBC a jeho formování v to, co mu galaktické sudičky musely vepsat do knihy osudu. V agenta Řádu.

Dějově sevřenější forma a celkově komornější pojetí knize vůbec neškodí – ba právě naopak. Návrat ke kořenům a akce na úrovni střetnutí bojových komand potěší třeba ve srovnání s chronologicky posledním Cormakovým dobrodružstvím v knize Agent Řádu, kde už se mezi sebou řežou celé flotily válečných lodí a na lidi jaksi nezbývá prostor.

Jedná se v pořadí již o devátou knihu z prostředí řádového vesmíru. Autor se tentokrát méně soustředí na popis exotických planet obydlených Asherovsky charakteristickou žravou a dravou faunou – vlastně tentokrát ani žádné takové prostředí nepředvede. Fascinující a věrně představené futuristické technologie hrají ve Stínu škorpiona také poněkud druhé (ne-li třetí) housle. O to více potěší všemožné střípky odkazující na zbylé spisovatelovy texty rozeseté na stránkách nejčerstvějšího díla. Nejnovější přírůstek do autorovy sekce v knihovně proto nejvíce ocení lidé, jimž není cizí ani Pradorský měsíc, Hranice Řádu nebo legendární Stahovač. Ne že by kniha nedávala sama o sobě smysl, ale dezert také nejíte před hlavním chodem, ne?

Podtrženo a sečteno, Neal Asher nabízí svižnou akci v prostředí, ve kterém se cítí jako ryba ve vodě, ačkoliv tentokrát nevybalí všechny své vypravěčské triumfy. Místo epického vesmírného dobrodružství v žánru new space opery představí drobnější příběh, místo přehršle postav ukáže jednu, ale zato do hloubky. Pro fanoušky runsiblového univerza jasná volba, pro nezasvěcené dobrý důvod, proč se v knihkupectví podívat po řadě knížek s krásnými obálkami Steva Rawlingse.

Stín škorpiona
/Shadow of the Scorpion/
Asher, Neil

Nakladatel: Polaris
Překlad: Marek Hrnčíř
Obálka: Steve Rawlings
Rok vydání: 2013
Počet stran: 239
Rozměr: 130 x 200
Provedení: paperback
Cena: 249 Kč 

 

margin-bottom: 0cm; font-style: normal

Komentáře

Moc se mi tvoje recenze líbí. Věta - desert také nejíte před hlavním jídlem, ne? - je velice výstižná, stejně jako celý článek. Jsem ráda, že jsme se ve svých recenzích 100% shodli:-) Je to lahůdka.

Přidat komentář