Audiorecenze: František Kotleta, Hustej nářez

Článek od: Redakce - 16.01.2015

Představovat knihu Hustej nářez z dnes již kultovní série Bratrstvo krve je jako by vám někdo pouštěl záznam rozhovoru prezidenta republiky v rádiu – všichni už ho slyšeli.

Ale dobře tedy. Poté, co Zemi obsadili kartani, hnusní emzáci, zformuloval se proti nim odboj. A to ne ledajaký. Skuteční vládci světa, ti za oponou, upíři! Naštěstí zde nemusíte čekat choulostivě přecitlivělé šamponky, ale pořádně tvrdý hochy (a samozřejmě i děvčata), kteří si chtějí vzít zpět, co jim patří.

A tak Jan Bezzemek, hlavní hrdina a poslední zástupce českého rodu upíru, se pustí do nelehkého úkolu vytvořit si novou rodinu, zabít neposlušnou „dceru“ Kateřinu, pobít mimozemskou chásku a jen tak mimochodem zachránit planetu. Více prozrazovat z příběhu by byl hřích, kterého se nechci dopustit.

Nicméně, co nesmím opomenout, je autor. Protože tuto knihu nenapsal nikdo jiný, než-li sám František Kotleta. Bruntálský řezník, trestanec, jesenický Mauglí, mistr špionáže i renesanční osobnost v jedné osobě. Kromě toho má také na kontě i dilogii Perunova krev a nedávno vydanou Příliš dlouhou swingers party.

František Kotleta píše především akční sci-fi a patří mezi největší nástupce Jiřího Kulhánka. Vlastně o post korunního prince se pere, myšleno obrazně, se Štěpánem Kopřivou (o čemž se můžete dočíst v článku Kotleta vs. Kopřiva: Ring volný v magazínu Pevnost 11/2014).

Proč tohle zmiňuji. Odpověď je nasnadě. Oba dva autoři svádí bitvy jak na poli knih, tak i e-booků a teď se jejich pomyslný boj přesunul i k audioknihám. A tak Hustej nářez zkřížil meče s Kopřivovým Asfaltem. Znovu se jedná o vyrovnaný souboj, jelikož oba tituly nasadily skvělé narátory (tedy dabéry), jenž žánru akční sci-fi zůstali věrní i svým pojetím. Takže nemusíte čekat nudně předčítané pasáže, ale naopak velice akčně namluvené.

Zde se ukázala volba Richarda Fialy jako vynikající. Hustej nářez, už tak dost zběsilá jízda, dostává nový rozměr a stává se tak mnohem zábavnější. Posluchač se lépe sžívá s příběhem a i na dabérovi je cítit, že si knihu užívá. Což je třeba patrno při poslechu německého upír Gerharda nebo upírů s ruským přízvukem. Fialu, mimo jiné zkušeného divadelního herce, můžete znát i z krimi seriálů Kriminálka Anděl, nebo Případy 1. oddělení.

Mám-li zhodnotit tuto audioknihu, tak jejím velkým plusem je příběh a výběr narátora. Stejně jako já se budete vracet k některým kapitolám, kvůli poslechu „hlášek“, jako to bývalo v případě Cimrmanových her, či filmu Pulp Fiction. Tudíž vám těch osm a tři čtvrtě hodiny celkem rychle uběhne.

Pokud jde o souboj mezi dvěma “K“, viděl bych to na plichtu. Obě knihy jsou velice populární, mají skvělý příběh plný vtipných hlášek a především vsadili na bezchybnou režii a naprosto vynikající dabéry.

Napsal: Dušan Davaj Vindiš 
 

Bratrstvo krve: Hustej nářez
Kotleta, František
Načetl: Richard Fiala
Nakladatel: Epocha 
Délka: 8 hodin, 43 min.
Cena: 215 Kč

Přidat komentář