ČLÁNEK: Lucifer

Článek od: Redakce - 04.07.2015

Předloha seriálu, který vyvolal v Americe protestní akce, u nás už přišla s osmým dílem!

Americká organizace Milión matek organizuje rozsáhlou a stále probíhající a sílící petici proti televiznímu nasazení chystaného seriálu s vládcem pekel v hlavní roli – Luciferem. Tato série, kterou připravuje stanice Fox na druhou polovinu tohoto roku, a na které se režijně podílí Len Wiseman (Underworld, čtvrtá Smrtonosná past), vychází volně ze slavného komiksu z nakladatelství Vertigo. A co je ještě zajímavější, tenhle komiks z žánru městské fantasy, ve kterém se střetává naše realita s nadpřirozenými jevy a bytostmi, vychází úspěšně i u nás. Momentálně ho vydává nakladatelství Crew ve spolupráci s firmou Netopejr a nedávno vyšla už osmá kniha – Vlk pod stromem.

„Skandál kolem seriálu nás ani nepřekvapuje“,říká Jiří Pavlovský z nakladatelství Crew. „Přece jen je v hlavní, relativně kladné roli sám kníže temnot, což je pro Ameriku velké sousto na skousnutí. A nikoliv nějaký roztomilý čertík, ale skutečně padlý anděl. I když se podle trailerů zdá, že televizní série bude o dost krotší než původní, temně magický, komiks. Lucifer volně navazuje na Gaimanova Sandmana. Na začátku své vlastní série je Pán temnot a bývalý vládce pekel spokojeným majitelem luxusního baru, dokud za ním nepřijdou zástupci nebes a nechtějí po něm jednu nebezpečnou práci. Za to dostane nevídanou odměnu. Bránu ke svému vlastnímu vesmíru. Světu, který si může stvořit a řídit podle svých představ. Jenže o takovou věc mají zájem veškerá božstva i démoni, co kde jsou a Lucifer není zrovna v nejlepší formě. Nehledě na to že být Bohem má i svá vlastní úskalí. Naštěstí Lucifer rozhodně nehodlá hrát fér, a když dojde na riskování života, vždycky dokáže najít někoho, kdo za něj umře.“

Za sérií stojí slavný Mike Carey, který je momentálně jedničkou ze světa městské fantasy. Kromě Hellblazera a Lucifera má na kontě i komiks Mezi řádky, který byl představený v magazínu Crew a teď u nás začal vycházet knižně. Carey zvládá svého antihrdinu na výbornou. Jeho Lucifer je charismatický, odtažitý, amorální, nebezpečný, egoistický, ovšem má své zásady. Není vysloveně zlý – je jen k ostatním zcela lhostejný, a pokud mu stojíte v cestě, máte to špatné. Není ani král lží. Většinou říká lidem absolutní pravdu... a o to je nebezpečnější. Takže není divu, že jeho boj o nalezení vlastní síly a za stvoření dokonalého nového světa pomalu rozpoutává apokalypsu.

Scenárista Mike Carey je komiksový expert na mytologii i literaturu a v Luciferovi elegantně spojuje různé mýty, křesťanské i pohanské. Od doby Sandmana tu nebylo lepší „městské fantasy“. A se zajímavějším hrdinou.

Ať už se podaří seriál nakonec prosadit nebo ne, uzavřená a ukončená komiksová série tady je (celkem má jedenáct knih)... a i u nás už se pomalu blíží svému epickému finále. V červnu vyšla osmá kniha, v listopadu vyjde devátá – a do toho se chystá dotisk vyprodaného prvního dílu!

Přidat komentář