RECENZE: Harry Potter v novém kabátku

Článek od: Petr Čapek - 28.12.2015

Představovat čtenářům Harryho Pottera je již asi naprosto zbytečná věc. S tímto kouzelnickým chlapcem vyrůstají miliony čtenářů po celém světě již od roku 1997, kdy vyšel první díl a my jsme poznali, co znamená opravdová Pottermánie. Přestože Kameni mudrců pomalu, ale jistě táhne na dvacítku, stále má co nabídnout. Svědčí o tom i zbrusu nové ilustrované vydání Harryho Pottera a kamene mudrců, které pro fanoušky připravilo nakladatelství Albatros.

Na tomto místě bezpochyby řadu z vás napadne otázka, zda mají tato vydání vůbec smysl. Snad v každé domácnosti s dítětem se nějaký ten Harry Potter v původním vázaném nebo paperbackovém vydání najde. Vyplatí se tedy zainvestovat do knihy s ilustracemi a nebo si vystačíme s “klasikou”?

Odpověď na tuto otázku bezpochyby není vůbec jednoduchá. Opravdoví Pottermaniaci nebudou váhat ani minutu a ihned pro “nového” Harryho poběží do knihkupectví, aby mohli tento ilustrovaný skvost vystavit na poličce vedle překladů z celého světa, které podpírají kouzelnické šachy nebo kompletní sbírka kouzelnických hůlek od pana Olivandera. Pro nás ostatní to však již tak jednoznačné není a záleží jen na vás, zda se i vy necháte unést kouzelnými ilustracemi JimKaye, jenž novému Harrymu propůjčil svůj talent.

 

„S radostí jsem sledoval, jak celá jedna generace dětí vyrůstala spolu se svým hrdinou – Harry Potterem. Tak jak jednotlivé díly vycházely, dospívali i čtenáři a možná po Harryho vzoru se už stačili i oženit či vdát. A právě jim je určeno nové ilustrované vydání – jako vzpomínka na dětství, kdy se poprvé ponořili do světa malého čaroděje, a zároveň jako knížka pro další generaci dětí, které – jak doufám – si Harryho oblíbí stejně jako jejich rodiče,“ říká Ondřej Müller, který Harryho Pottera pro české čtenáře objevil.

 

A jaké rozdíly nás oproti původnímu vydání čekají? Je vcelku jasné, že v rámci příběhu se žádných změn nedočkáme, ostatně z toho by asi ani J. K. Rowlingová nebyla úplně nadšená. Znovu se tedy budeme moci ponořit do kouzelného příběhu o malém chlapci, který přežil útok Toho, jehož jméno nesmíme vyslovit, aby se o jedenáct let později vydal vstříc svému osudu v kouzelnické škole čar a kouzel v Bradavicích. A přestože tento příběh bude znát většina z nás takřka nazpamět, bezpochyby se k němu velká část čtenářů po letech zase ráda vrátí. Právě v tomto faktu tkví i největší síla této série. Je prostě jedno, kolik vám je, na Harryho Pottera zkrátka nejste nikdy staří.

Veškerých změn se tedy dočkáme především v grafické úpravě a zpracování. Rozdíly jsou patrné již na první pohled a nového Harryho Pottera tak v knihkupectví rozhodně nepřehlédnete. Už samotný formát se dost razantně změnil, takže si při případné koupi připravte dostatek místa. S tím je spojená asi i hlavní nevýhoda tohoto vydání. Nový Harry Potter rozhodně není knihou na cesty, kterou bez problému schováte do tašky či batohu.

Kdo naopak tento formát ocení, jsou bezpochyby rodiče, pro něž a jejich děti se tak stává ideálním společníkem při večerním čtení. To podpořují i samotné ilustrace, kterých je celá kniha opravdu plná a skvěle dokreslují samotný příběh. Jim Kay tak vtiskl příběhu malého kouzelníka nový život. Pokud však i vy patříte mezi i ty, kteří jsou silně ovlivněni filmovým zpracováním a máte tak strach, že vám Kayovi ilustrace nepadnou do oka, mohu vás uklidnit. Přestože jsou Kayovi ilustrace naprosto originální, můžeme v nich najít i lehkou inspiraci filmovým ztvárněním. Díky tomu budete mít při samotném prohlížení pocit, že se díváte na důvěrně známé obrázky, které vám nikterak nenaruší již zažitou představu Potterovského světa.

Nové ilustrované vydání Harryho Pottera si bezpochyby své fanoušky najde. Z celé knihy pak sálá péče, kterou jí nakladatelství věnovalo a bezpochyby se stane ozdobou nejedné domácí knihovničky. Fanouškům tak na závěr nezbývá než doufat, že se nakonec dočkáme celé série v tomto vydání. Předběžně je totiž oznámena jedna kniha ročně, takže čekání na kompletní sérii bude opravdu dlouhé.

 

J. K. Rowlingová - Harry Potter a kámen mudrců - ilustrované vydání
nakladatelství: Albatros
ilustrace: Jim Kay
překlad: Vladimír Medek
rok vydání: 2015
cena: 399 Kč

 

Přidat komentář