Literární vyhlídky: červen a červenec

Článek od: veronikamah - 01.06.2016

Květen pomalu končí a je čas na další literární vyhlídky, tentokráte na měsíce červen a červenec. Začátek letošního léta bude pro milovníky knižních výtisků pomalý. Přechodné období roku, kdy nakladatelé rekapitulují, dělají inventury a sami moc neví, co ještě ven pustí a co přesunou na podzim. Sondovali jsme se, kde se dalo, ale znáte to – jen smrt je jistá (a vlastně ani ta už pomalu ne :) ). Oproti tomu si fanoušci komiksů ovšem mohou výskat – komiksoví nakladatelé nám na červen a červenec nachystali pořádnou nálož zajímavých novinek. Pojďme tedy na to...

Opičí král 

Wu Čcheng-en

(vybral Petr Šimčík)

Ještě před tím bych ale rád splatil jeden dluh.  

Datum vydání: 15. 5. 2016

V minulých novinkách mi utekla kniha, kterou bych nerad zapomněl a na níž mé avízo nepamatovalo. Upřímně, asi se ani nedá zařadit do novinek, vždyť první fragmenty příběhu, na kterém je založena, se objevují někdy kolem roku 1000 a její finální podoba byla napsána mezi roky 1500 a 1580. Takže s upozorněním na horkou novinku jdu trochu pozdě. Na druhou stranu, vydání, jež se objevilo ve stánku Albatrosu na Světě knihy, je nově textově upravené Janem Jiráněm, který ale díky bohu vychází z předchozího perfektního překladu paní Zdenky Heřmanové-Novotné, a je nové v tolika směrech, že když přivřu jedno oko, mohu ho za novinku v pohodě označit.  

Nezbedný opičák, který se díky svým mimořádným schopnostem stal opičím králem, je v Číně hrdinou nejen dětí, ale i dospělých již po více než pět století. Rošťák s neobvyklým půvabem a citem pro vylomeniny si srdce čtenářů získal pro své triky a krkolomné hrdinské i nehrdinské kousky. Během svých toulek světem zažívá nejedno dobrodružství, naučí se bojová umění, dosáhne nesmrtelnosti, ale potká i postavy z čínské mytologie a náboženství…

All Star Western 2: Válka vládců noci

Justin Gray, Moritat, Jimmy Palmiotti

BB Art nám přináší druhý All Star Western. Pokus o restart nepříliš známého komiksu ze stáje DC, Pistolníků z Gothamu, se povedl na jedničku. Spojení westernu a mystických prvků v gotických kulisách funguje a zároveň buduje tajemnou historii města Gotham. Komiks se díky tomu stává zajímavým doplňkem a lahůdkou pro fanoušky batmanovského světa.

Datum vydání: 8. 6. 2016

Lovec lidí Jonah Hex a doktor Amadeus Arkham úspěšně rozbili gang únosců dětí, ale zlosyn, který vše zpovzdálí řídil, dosud uniká. Jeho stopa vede do New Orleans a nezdá se, že půjde o snadný lov – celé město vře po útocích skupiny Sedmý srpen, steampunkových protipřistěhovaleckých teroristů. Bezmocné imigranty se odvažují chránit jen Nighthawk a Cinnamon, proslulí maskovaní mstitelé bezpráví. Hex velmi nerad souhlasí, že svůj hon za odměnou odloží a svým přátelům pomůže (pokud to nepotrvá dlouho). Vzápětí však v aréně bojuje o holý život!

Líté šarvátky jeho i Arkhama brzy zapletou do války záhadného Sovího tribunálu s vyznavači Bible zločinu. Společně odhalí samotné kořeny sovího mýtu, role, kterou stínový kult sehrál v dějinách Gothamu... a smrtící nebezpečí pro všechny zúčastněné. Nighthawk a Cinnamon navíc prožijí vlastní, napětím a pomstou nabité dobrodružství a představí se vám i lamač ženských srdcí Bat Lash a parapsycholog Dr. Terrence Thirteen.

Fax ze Sarajeva

Joe Kubert

Pokud jste již unaveni záplavou superhrdinů v elasťacích a více či méně šílených padouchů, pak je Fax ze Sarajeva přesně pro vás. Tak trochu jiný komiks, který vás zavede do krutého a nelítostného prostředí války a boje o holé přežití. Založeno na skutečných událostech.

Datum vydání: 11.6.2016

Legendární komiks z okupovaného Sarajeva napsaný na základě faxových zpráv, které posílal Ervin Rustemagi svým komiksovým přátelům a kolegům v Americe... včetně svého klienta Joe Kuberta. Intenzivní příběh přežívání obyčejného člověka ve válečné zóně – v podání neoddiskutovatelné komiksové legendy!

Co na to vydavatel?

Fax ze Sarajeva jsme vydali hned z několika důvodů. Jedním z nich je sám kreslíř Joe Kubert, který skutečně patří mezi největší ikony komiksu vůbec a u nás zatím nedostal zasloužený prostor. Je to tvůrce, který má za sebou jak práci na ikonických hrdinech (Tarzan, Punisher), válečných příbězích (Sgt. Rock, America at War, Dong Xoai – Vietnam 1965), tak na příbězích s vážným tématem, obvykle čerpajících z jeho židovského původu (Jew Gangster, Yossel).

Druhým důvodem, proč jsme po komiksu sáhli, je stále aktuální téma. Když si člověk uvědomí, že zatímco my řešili, jak hrozný je Schumacherův Batman navždy, někde o kus dál docházelo k šíleným masakrům, běhá z toho mráz po zádech. Zároveň se v knize objevují dnes aktuální témata přistěhovalectví i muslimů... ovšem brány z dost jiného úhlu. A samozřejmě, především je tu intenzivní příběh. Nedělá si nárok na objektivitu, je to válka z pohledu člověka, kterého postupně připravuje o všechno.

Parker: Lovec

Richard Stark, Darwyn Cooke

Nakladatelství Crew se rozhodlo splnit sen nejen samo sobě, ale i mnoha fanouškům žánru noir. V červnu udeří police českých knihkupectví komiksová adaptace slavného románu Richarda Starka Hunter o profesionálním zločinci  Parkerovi. Jedno je jisté, bude to jízda.

Datum vydání: 11.6. 2016

Legendární kniha Richarda Starka (alias Donalda Westlakea) v komiksovém zpracování cenami ověnčeného Darwyna Cooka. Klasika moderní kriminálky (několikrát zfilmovaná, naposledy s Melem Gibsonem v hlavní roli), příběh pomsty s nelítostným zločineckým profesionálem známým pouze jako Parker v hlavní roli, v nádherném stylovém provedení.

Co na to vydavatel?

V podstatě všichni v redakci Crwe jsme si zařadili tuhle knihu do kategorie „sakra, tohle bychom hrozně chtěli vydat... ale netroufáme si“. Veškeré pokusy vydavatelů rozjet u nás Starkovu knižní sérii skončily nezdarem a nepomohl tomu ani úspěšný film. Takže jsme se jen tiše kochali nádherným stylovým zpracováním a dalšími nádhernými díly (Cooke adaptoval ještě další čtyři knihy, Man with Gateway Face, Outfit, Score a Slayground – každou knihu navíc laděnou do jiné barvy) a litovali, že u nás noir a drsná škola moc nefrčí. Ale pak jsme si řekli, že k čemu bychom byli komiksoví vydavatelé, kdybychom občas neriskovali a neudělali si radost?

Kniha má nejen kvalitní scénář, je také hodně výtvarnou záležitostí. I proto vychází Lovec v důstojném provedení: vázaný, s potahem ze dvou druhů plátna, se dvěma typy ražby a s přebalem. Jeho výroba ovšem nebyla snadná. Zdánlivá zažloutlost papíru, která má evokovat staré pulpové romány, je ve skutečnosti výsledkem použití přímé podkladové barvy – která v této knize není jediná. Ve skutečnosti je celý titul tištěn pouze třemi barvami a všechny jsou přímé (tzv. pantone barvy – což jsou speciální barvy, které nevznikají mícháním jiných barev). Je to poprvé, co u Crwe (a možná i v celé republice) vychází kniha vytištěná pouze v pantonových barvách.

 

World of Warcraft – Kronika I.

Když studio Blizzard vydalo v roce 1994 první PC hru nesoucí jméno Warcraft, asi samo netušilo, že se právě zrodila legenda a nestárnoucí klasika. Klasika, která si kromě pokračování a dalších datadisků vysloužila i karetní hry a vlastní knihy. Pro ty z nás, kdo si pamatují hodiny strávené nad těžbou zlata a likvidování nepřítele (nebo je takto stále tráví) je letošní rok výjimečný. Nejen, že se dočkáme filmového zpracování, ale díky společnému úsilí Crwe a Fantom Printu i knižního vydání Prvního svazku kronik WoW. Fanoušci WoW letos slaví Vánoce v červnu...

Datum vydání: 1. 6. 2016

Fenomenální fantasy svět Warcraft u nás znovu naplno ožije spolu s velkofilmem Warcraft: První střet. Než se tak stane, můžete se seznámit se světem a historií tohoto magického vesmíru v první knize ze série World of Warcraft: Kroniky. První svazek Kronik vás vezme na úžasnou cestu skrz mýty a legendy, do prastarých dob ještě před Hordou a Aliancí. Tento velkolepý svazek obsahující historii Warcraftu, odhaluje zatím nikdy nevyprávěné příběhy o zrodu vesmíru, povstání starověkých říší a o silách, které formovaly svět a lidi Azerothu.

První kroniky World of Warcraft se věnují nejstarší historii tohohle magického světa. Začínají mýty o stvoření světa a končí 45 let před událostmi kolem Temného portálu, které natrvalo změnily tvář Azerothu. Vypráví o tajemných mocích, hrdinstvích a tragédiích, jejichž echo se odráží i v současných konfliktech.

Co na to vydavatel?

Pro „wowkaře“ je tato kniha biblí, ve které najdou všechno, co chtějí o svém rozsáhlém vesmíru vědět. Pro milovníky fantasy je to vhled do fascinujícího nového světa, do nových příběhů a legend. Pro všechny ostatní je to nádherná kniha se strhujícími příběhy... a možná takové malé popíchnutí, že by to třeba mohli s tím World of Warcraft taky zkusit.

Třetí světová válka

August Cole a P. W. Singer

CPress sáhnul po knize, kterou podle hodnocení na Goodreads buď vynášena do nebes, nebo naopak zatracována do nejhlubších pekel. Mnozí ji přirovnávají k literárním začátkům Toma Clancyho, který je autorem slavného Honu na ponorku (The Hunt for Red October). Téma má více než aktuální. Žijeme v době, kdy stávající politická a bezpečností situace vypadá, že mnoho knih pohybujících se na pomezí žánrů military a sci-fi se mohou v blízké době stát krutou realitou...

Datum vydání: začátek června 2016

Čas: blízká budoucnost. Místo: planeta Země. Zahájení války: útok Číny na komunikační satelity USA. Jak by vypadala třetí světová válka, ve které by proti sobě bojovali roboti, plně automatické drony, hackeři, ale i obyčejní lidé? Je 21. století a USA, Čína a Rusko spolu vedou studenou válku. Je jasné, že další velký konflikt světových dějin je nevyhnutelný. Přestože se použité technologie a válečná technika mohou zdát jako sci-fi, jsou blíže realitě, než si dokážeme vůbec připustit…

Infico

Petr Heteša

Brokilon chystá na začátek léta vydání nového románu Petra Heteši, Infico. Heteša už mnohokrát dokázal, že je síla, se kterou je na českém literárním poli nutno počítat. Bude zajímavé sledovat, zda udrží laťku s novou knihou, kdy se jeho typicky mužský hrdina stane ženou a slabší pohlaví tak nebude hlavní příčinou většiny jeho problémů.

Datum vydání: červen 2016

Předcházely tomu hodiny a hodiny testování, ověřovacích simulací a modelových scénářů. Jenže když pak došlo k tomu, že akce musela být najednou neplánovaně spuštěna, muselo se improvizovat. A každá improvizace generuje chyby. Ta, která se stala mně, ovšem byla megachybou. Navíc když technické zabezpečení tak složité operace dostala na starost ženská.

Co na to autor?

Infico se původně vůbec nemělo objevit na trhu. Nechal jsem si vytisknout pouze 20 kusů a kniha měla sloužit jako dárek k narozeninám pro mé přátele a známé (jelikož s dárky k narozeninám mám věčně problémy a přemýšlení nad nimi mě jen stresuje). Teprve až mě tito obdarovaní začali bombardovat SMS, že bych to měl určitě vydat (ty přišly výhradně od chlapů, od ženské ani jedna), jsem se nechal ukecat a uvolnil to pro Brokilon.

V podstatě jde o jakousi mou poklonu tomu nepochopitelnému ženskému světu. Odpověď těm, co tvrdí, že se ženskýma v mých knížkách nezacházím moc dobře a že je vykresluji moc ploše. No…, Brena teda rozhodně plochá není, a navíc dokonale zploští hlavního hrdinu (tedy mě, který jsem do ní nešťastnou souhrou náhod integrován). Takže z mé strany jde téměř o určitý sadomasochismus (při scéně, kdy mi přibije vidličkou dlaň ke stolu, jsem skoro slzel bolestí u počítače).

Jinak je to klasická zběsilost, která je věrná drsnému jihočeskému Baltimore (jak trefně nazval mé knížky jeden z recenzentů).

Erilian: Město čarodejů (audiokniha)

Tereza Janišová

Audioknihy nám čím dál více dokazují, že jsou silou, se kterou je mezi literárními médii počítat. Zvláště když se do nich vrhlo audio vydavatelství Walker & Volf, za kterým stojí například všem fantasy/sci-fi nadšencům známý J. W. Procházka. Tentokrát si vzali na paškal dílo mladé české autorky Terezy Janišové, Erilian. První díl triologie můžeme v jeho namluvené podobě očekávat v polovině června.

Datum vydání: červen 2016

Mocné město Erilian řídí Velká rada čarodějů, není jednoduché se stát jejím členem, každý by jím chtěl být. Někteří i za cenu zločinu. To ale hlavní hrdinka Kiara, vyrůstající u svého poručníka lorda Tesiana, zatím netuší. Stejně tak nezná pravdu o smrti svých rodičů… S Kiarou se setkáváme v okamžiku, kdy vstupuje na Univerzitu magických věd jako studentka prvního ročníku. Od toho okamžiku je konec bezstarostnému dětství. Do jejího života vstupuje láska, zklamání a nečekané odhalení vlastní minulosti…

Co na to autorka?

„Větší část natáčení proběhla (velice stylově) během čarodějného dubno-květnového víkendu, v nahrávacím studiu vydavatelství Walker & Volf. A já mohla být u toho. Slyšet svou knížku v podání profi herců je zážitek nafukující autorovo ego do neskromných rozměrů. Když Lucie Šternerová dorazila do studia, posadila se k mikrofonu a začala číst, nabyla jsem dojmu, že se v Erilianu musela narodit. Jen jsem zírala, poslouchala a tetelila se tichou euforií. Načtení Města čarodějů se kromě Lucie Šternerové chopil také Jiří Klem. Jeho charismaticky laděný hlas rozmazluje ušní bubínky a já se nemůžu dočkat, až uslyším audio Erilian v jeho finální podobě.“

Co na to vydavatel? 

Jsme na světě dva roky a celou tu dobu se snažíme mapovat českou sci-fi a fantasy scénu a její nejlepší díla převádět do podoby audioknih. A hodláme v tom pokračovat. První díl parádní fantasy trilogie Erilian od Teri Janišové je tak dalším logickým "zásekem" v našem edičním plánu.

Jak došlo k prvnímu kontaktu mezi audiovydavatelstvím a spisovatelkou?
Terezka nám napsala a už třetí den poté jsme si dali "pracovní" kávu v Pražírně. Ačkoli nejsem cílovým čtenářem její trilogie, na setkání jsem se vydal proto, že mě zaujal nejen svět Erilianu, ale zejména literární jazyk a vytříbený autorčin styl. Kdo mě zná, ví, že moc nechválím, ale když mě něco zaujme, stojím si pak za tím. A Erilian patří mezi ta díla, jimž věřím.

Jak jste volili narátorku?
Herečka, zpěvačka a moderátorka v jednom, Lucie Fionna Šternerová, pro nás již načetla dvě úspěšné audioknihy, dvoudílnou Líheň od Mirka Žambocha a detektivku oceněnou Cenou Jiřího Marka od autorky B. M. Horské – Brouk. Radek Volf, náš režisér, nabídl Lucii, zda by pro nás nechtěla načíst další audioknihu a poslal jí první díl trilogie, Město čarodějů. Knížka ji dost zaujala, což je pro nás velice důležité. Narátor se musí s knihou sžít, musí v ní najít svůj přístup k namlouvané látce. Když jsou kniha a narátor spolu, na jedné koleji, je to podstatná část úspěchu.
 
Co narátorce říká sama autorka Erilianu?
S Terezkou Janišovou jsme to samozřejmě probírali. Vždycky totiž chceme, aby autor věděl, kdo mu bude číst jeho knihu. Autorce Erilianu jsem doporučil poslechnout si ukázky Lucčina hlasu z Líhně a Brouka. A bylo vyřešeno :-) . Navíc se obě superženy setkaly u nás, v nahrávacím studiu a padly si do oka, což je ještě lepší. Terezka odcházela po prvním dnu nahrávání nadšená, a to potěšilo nás všechny.

Chystají se i další dva díly ze světa Erilianu?
Na tohle musím odpovědět bohužel velice pragmaticky. Čekáme na ohlas a zájem fanoušků o první díl. Byli bychom pochopitelně rádi (úplně všichni), kdybychom za půl roku, za rok začali nahrávat další díl. Jestli můžu osobní poznámku: knižní verze je velice vydařená, hlas Lucie Šternerové k ní padne jako ulitý a režisér Radek Volf jako vždy odevzdává 120 % práce, takže si dovolím tomu věřit.  
Nicméně vše záleží na fanoušcích a posluchačích Erilianu. 
Na vás :-). 

Foto z natáčení

Rejža Radek Volf nastavuje mikrák herečce Lucie Fioně Šternerové v totálně odstíněném atomovém krytu v podzemí Horních Počernic. Autorka a narátorka + ředitel korporace W&V JWP.  

Velké problémy v malém Vietnamu

František Kotleta

Bruntálský řezník je zpátky, aby volně navázal na svůj předchozí počin Příliš dlouhá swingers party. Máte rádi černý humor, abstraktní malby z mozkomíšních tekutin, kulky létající vzduchem a hlavně rychlou akci a ještě rychlejší palbu výborých hlášek? Pak by nová Kotletova kniha neměla ve vaší knihovně chybět.

Datum vydání: 23. 6. 2016

Anotace: Tomáš Kosek má problém. Velký problém. Někdo unesl dceru českého premiéra a stopy vedou k prastaré sektě, která to s magií myslí nejen smrtelně vážně, ale hlavně s ní opravdu umí zacházet. Navíc se pohádal se svou holkou a ta se vrátila zpět k prostituci. Mohlo by to být ještě horší? Jistě, ještě je tu to proroctví o konci světa. Jak jinak? Vždycky je tu nějaké proroctví. Jenže tohle, zdá se, není úplně vycucané z prstu.

Co na to autor?

Co na to autor? Byl to boj ji napsat, protože v polovině práce na ní jsem se zřítil ze skály a rozdrtil si levou ruku. S jedním prstem se fakt blbě píše, tak jsem s ním dělal nějaký lepší věci, než se ruka zahojila a mohl jsem se vrátit ke psaní. 

 

Nejstudenější válka

Ian Tregillis

Argo ví, co jeho čtenáři chtějí, a proto ani ne rok od vydání prvního dílu Hořká setba přichází jeho pokračování. V první knize nás autor seznámil se svým světem, jeho hrdiny a i zákonitostmi. Druhá snad již přinese více přímé akce a bojů mezi jednotlivými frakcemi. Protože každý si svůj svět musí zasloužit...

Datum vydání: 30. 6. 2016

Druhý díl románového triptychu, ve kterém si Otčina Roberta Harrise podává ruku s Alanem Moorem.

Dvacet dva let po druhé světové válce panuje mezi britským impériem a SSSR jen křehká rovnováha sil. Sovětský svaz se táhne od Tichého oceánu po kanál La Manche a Britům už desítky let skýtají jedinou obranu jejich čarodějové – kteří však nyní za podezřelých okolností jeden po druhém umírají.

Z přísně tajného výzkumného střediska hluboko za Železnou oponou mezitím prchá dvojice sourozenců, kterou kdysi zvrhlý nacistický vědec obdařil nadlidskými schopnostmi. Cílem jejich útěku před Sověty, kteří se německý program pokoušejí v co nejrozsáhlejším měřítku napodobit, je Londýn. V britské metropoli totiž žije někdejší vyzvědač Raybould Marsh, s nímž má šílená vědma Gretel své plány. A jak Marsh záhy zjistí, když se nechá znovu zatáhnout do světa tajné organizace Milkweed, ani Británie své nejzlověstnější operace neuzavřela s koncem války. Jakou cenu bude ochoten splatit, aby ochránil vlast a královnu?

Černé sny

Pavel Korněv

Fantom Print pokračuje ve své spanilé ruské jízdě a snad již v červenci nám přinese třetí pokračování pentalogie Přihraničí. Hlavní hrdina Led si očividně na klidný důchod bude muset ještě chvíli počkat...

Datum vydání: červenec 2016

Jediná cesta k útěku vede tam, odkud se všichni snaží utéct. Přímo do chřtánu Příhraničí, kde milosrdenství zcepenělo pod sněhem a přátelství se měří velikostí nesplaceného dluhu. Tam, kde děs a mráz porážejí krev.

Příhraničí. Odtržený kousek našeho světa, ukovaný ledem. Země (zatím) nikoho a předmostí války o osud lidstva. Ale v Příhraničí nikdo nemyslí na jinou budoucnost než na tu vlastní. Počítá se jenom to, jak moc chcete žít. Ubráníte se před zuřivostí zběsilých bestií? Aktivujete amulet, než vás trefí bojové kouzlo? Budete silnější než vražedný, arktický mráz?

Co se má stát, to se stane! Osud je děvka – nečekejte, že se do vás zamiluje…

Co na to vydavatel?

Tak já bych začal hlavně tím, že knížka určitě nevyjde do prázdnin, zpozdil se překlad. A nemáme k tomu ani nějakou extra story. Knížka nás zaujala, protože jde o drsný, akční příběh odehrávající se v zajímavém prostředí Příhraničí, světa těsně za hranicí naší reality. Vzhledem k tomu, že jde o ruského autora, tak je to jasná alegorie Sibiře. Jen tam funguje magie i moderní technika. Samozřejmě roli hrála i úspěšnost autorových knih v Rusku a také v Polsku.

Přidat komentář