KOMIKS: Zcela nový příběh ze světa Stephena Kinga!

Článek od: Redakce - 04.12.2016

„Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách.“

Těmito slovy začíná legendární fantasy série Temná věž z pera kultovního hororového tvůrce Stephena Kinga (Carrie, Osvícení, To, Svědectví, Nezbytné věci). Série, kterou King tvořil pomalu a pečlivě přes dvacet let, a která se odehrává ve světě, kde se mísí fantasy s westernem a hororem a kde osudem dohromady svedená skupina nezvyklých hrdinů vyráží na cestu k Temné věži. Na cestu za pomstou i spásou.

Po téhle sáze sáhlo už přes 40 milionů čtenářů ve více než 40 zemích... a už se blíží film s Idrisem Elbou v hlavní roli! Marvel ovšem začal s důstojnou komiksovou adaptací už dávno před filmem. A velmi odpovědně a kvalitně. Začal vyprávět příběh cesty k Temné věži od úplného začátku, od míst, která jsou v knižní řadě jen letmo zmíněna.

Komiksová série Temná věž totiž není jen úchvatným přepisem Kingovy slavné sedmidílné série, ale především doplňuje věci, které sám autor jen naznačil. Hlavně v úvodních knihách, kde expertka na Temnou věž a osobní výzkumnice Stephena Kinga, Robin Furthová, spolu s legendárním komiksovým scenáristou a spisovatelem Peterem Davidem (nositelem ceny Willa Eisnera, Wizard Fan, Haxtur, Julie a GLAAD) stvořili zatím nikde neviděný příběh o pistolníkově mládí.

„První kniha zachycovala události, které jsou v originální sérii jen naznačené a které popisují přerod mladého Rolanda Deschaina do podoby obávaného pistolníka,“ říká vydavatel Petr Litoš. „Druhá už přichází se zcela novým příběhem! Víme, co se stalo předtím, víme, co se stalo pak, ale samotná cesta Rolanda a jeho ka-tetu zpátky domů, jeho propadnutí do nebezpečného Merlinova Grapefruitu a vůbec události, které vyvolaly blížící se tragédii, to všechno je zbrusu nové. Díky tomu se můžeme mnohem víc seznámit s postavami a událostmi, které formovaly nelítostného pistolníka.“

Komiksová série má navíc opravdu nádherné grafické zpracování, kdy je každý panel úžasným obrazem. Za to může autor korejského původu Jae Lee, také držitel Eisnerovy ceny. Jeho styl je zcela unikátní, jeho kresby jsou rozmáchlé, s gigerovsky atmosférickými a rozevlátými postavami. Upřímně, jeho komiksy by byly úžasné, i kdyby se vynechal jakýkoliv text – ovšem ve spojení s Kingovým temně poetickým příběhem a jazykem (abychom zachovali ráz knihy, získali jsme překladatelku Lindu Bartoškovou, která se starala i o překlad románové Temné věže... a dalších Kingových knih) je to opravdu nádhera.

I proto u nás kniha vychází vázaná s přebalem – v provedení, jaké si zaslouží.

A i když komiksová řada postupně zmapuje události všech knižních dílů (každý román je rozdělený do několika komiksových svazků), tak každá z knih nabízí uzavřený příběh. Čili po ní může sáhnout jak fanoušek románů, který v ní najde nové detaily a krásné zpracování svých oblíbených scén, tak člověk, který se s tímhle dílem Stephena Kinga ještě nesetkal. Oba budou spokojení.

Série má i u nás úspěch, takže se i v budoucnu budou moci čtenáři vydat s pistolníkem na cestu pouští. Do krásného světa plného nebezpečí, lásek, hrůz a zrad.

 

Roland, se svými přáteli, putuje domů... a s sebou má mrtvé tělo své milenky a tajemnou kouli zvanou Merlinův Grapefruit. Jsou pronásledováni, ohrožováni přírodou i vnitřními rozbroji... a do toho Rolanda posedne tajemné zlo skryté v artefaktu a vyšle ho do snového Konce světa, kde na něj čekají ještě mnohem větší nebezpečí než ve skutečném světě.
Druhý díl proslulé komiksové série inspirované fantasy řadou hororového mistra Stephena Kinga! 

Přidat komentář