RECENZE: Janko Iša, Temnota z Pressburgu

Článek od: veronikamah - 19.12.2016

Milujete brakovou literaturu plnou silackých hlášek a hektolitrů krve? Pak čtěte dále!

Seznamte se s Kladivákem. Nekorunovaným králem děsů nočního Pressburgu. Poznáte jej jednoduše. Zjizvená tvář, kovová Ruka a v jeho stopách linoucí se smrad rozkládajících se mrtvých těl. Kladivák si však nestěžuje. Zabíjení je to, co umí nejlépe. Smrt je jeho řemeslem. 

Janko Iša je bez debat vycházející hvězdou slovenské žánrové scény. Slovenští brati už nám nemusí závidět Františka Kotletu (nechvalně známého bruntálského řezníka), dočkali se vlastního. Stejně jako jeho český protějšek, i Janko Iša nechává Kladiváka likvidovat své nepřátelé v nezpomalujícím rytmu vystřelovaných kulek a praskajících vazů. Žádná práce pro něj není dost špinavá a žadný protivník dostatečně silný. Jen kdybychom my, co nečetli povídku Kladivák, věděli, kdo je sakra ta Sára (nevěřte autorovi, když řekne, že něco nemusíte znát. Není to pravda.).  

Se stejnou rychlostí jako umírají Kladivákovi nepřátele, sází autor do placu i suché, mnohdy lahodně ironické, hlášky. Ne vždy jsou ale usazeny tak dobře, aby pobavily a jen zapadnou. Skrývá se v nich ale obrovský potenciál, který si snad Janko Iša ve svých dalších příbězích nenechá utéct.  Na Temnotě z Pressburgu je prostě znát, že se jedná o prvotinu. Některé pasáže jsou vleklejší, než smrad. U dalších dějových zvratů si zase říkate, proč se u nich autor nezdržel trochu déle. A místy Kladiváka jednoduše litujete. To množství průserů do kterých ho Janko Iša během cca 250 stránek pošle, by jiným autorům stačilo na pětidílnou ságu.  

Za co ale dostává Janko Iša jedničku s hvězdičkou je vykreslení samotného Pressburgu aka alternativní Bratislavy 90. let. Za denního světla poměrně normální město. Se západem Slunce se však mění v jámu pekelnou, která každého slabšího jedince s radostí požvýká, ale už nikdy nevyplivne. Milujete Sin City? Pak Pressburg budete milovat také. A budete se do něj chtít vrátit.

Příjemným bonusem k příběhu jsou kresby, na které čas od času v knize narazíte. Grafiky vložené mezi řádky dokreslují atmosféru drsné školy, ve které se Temnota v Pressburgu nese. 

Janko Iša je vycházející hvězdou slovenské drsné školy / kotletoviny / kulhánkoviny / a všech těch věcí, co nikdy nikdo neví, jak správně zařadit. Jeho prvotinu Temnota z Pressburgu si bez debaty užijete. Je to pěkně divoká jízda. A jako taková, se čtenářem někdy pěkně háže, pokouší jeho svatou trpělivost, ale na jejím konci si čtenář uvědomí, že si ji skvěle užil. A těší se na další.

Janko Iša: Temnota z Pressburgu

Nakladatelství: Artis Omnis
Rok vydání: 2016
Obálka: Martin "Cuco" Luciak
Počet stran: 252 stran
ISBN: 978-80-89718-80-1

Přidat komentář