RECENZE: Chad Corrie, Návrat čarodějného krále

Článek od: veronikamah - 04.02.2017

Vítejte v Tralodrenu. Komplexním světě s pečlivě propracovanou historií, který je součástí mnohem většího universa. Tralodren obývá většina známých fantasy ras. V jeho lesích staví  elfové svá obrovská města, na pláních se prohání lidské plémě a hory jsou domovem trpaslíků. Tím ale výčet zdaleka nekončí, Tralodren skýtá přístřeší pro tři sta více či méně známých ras a bytostí.

A bohové? Je jich hodně a ke svým ovečkám mají velice blízko. Z výše vypsaných řádků jste asi pochopili, že se jedná o rozsáhlý svět, jehož popis by zabral věčnost. Nakladatelství Mytago je si toho ovšem vědomo a připravilo pro své čtenáře krátký úvod světa Tralodrenu, který najdete zde.

Román Návrat čarodějného krále je první vlaštovkou z tohoto světa vydanou v češtině. Chad Corrie v něm představuje zajímavou směsici hlavních postav: rytíře posedlého službou své bohyni; slepého elfského věštce v doprovodu elfí bojovnice; gladiátora, který pro pomstu zaprodal duši; trpaslíka, kterého kupředu táhne touha odčinit svůj dávný prohřešek a čarodějku bažící po nových vědomostech. Společně se vydávají na misi za získáním znalostí, který by mohl jejich svět převrátit vzhůru nohama, kdyby padly do špatných rukou. Aniž by tušili, že se potkají se zlem, které může jejich domovinu zničit nadobro.

Návrat čarodějného krále je klasická hrdinská (či epická, chcete-li) fantasy od kulis a děje až po samotné postavy. Ty se neznají hned od samotného začátku příběhu, bojují s vlastními démony a touhami. Jejich osudy se však postupně splétají, až se z nich stane skutečná družina táhnoucí za jeden provaz. Z jedné stránky je exkurz do pozadí hlavních hrdinů zajímavý, protože pomáhá osvětlit jejich jednání a motivaci v pozdějších kapitolách. Z té druhé zabírá toto preludium skoro polovinu knihy a vy se prostě nemůžete dočkat nějaké akce a nakopnutí děje směrem k epickému konci. No, epickému. Spíše na pokračování. Minimálně ještě jeden díl nás nemine.

Chad Corrie nepatří mezi autory, kteří by v českých luzích a hájích byli známí. Právě naopak. A je to škoda, protože lidí, kteří se nebojí vytvořit si vlastní, do detailů propracované, literární pískoviště a pak si na něm hrát, není zase tolik. V jeho práci je trochu cítit inspirace Tolkienem, Stevenem Eriksonem a dalšími velikány tohoto žánru. Vadí to něčemu? Ani náhodou. Čisté fantasy (zvláště v současné záplavě young adult) není nikdy dost.

Někdo se může pozastavit nad tím, že je Návrat čarodějného krále zasazen do již existujícího a rozsáhlého universa. Dokonce se trochu zaleknout. Co když si díky neznalosti tohoto světa knihu neužiji? Utečou mi některé souvislosti? Není se čeho bát. I čtenáře světem Tralodrenu nepolíbeného, čeká několik příjemných hodin strávených ve společnosti hlavních hrdinů.

Návrat čarodějného krále je závan svěžího větru na současném fantasy literárním poli. Nepřináší sice nic výrazně nového, ať postavu či dějovou zápletku, ze které byste se posadili na zadek. Chad Corrie nevybočuje z řady ani svým spisovatelským umem, je prostě a jednoduše průměrný. Ale mít možnost po dlouhé době držet v ruce vskutku hrdinskou fantasy s jasně určeným směrem a stranami, bez spousty mrtvých s vystřeleným mozkem, bez vlkodlaků a upírů a další podobné havěti a ještě jako bonus s exkurzem do minulosti hlavních postav - to jsou všechno důvody, proč po Návratu čarodějného krále bez zaváhání sáhnout.

ukázku si můžete přečíst zde

Chad Corrie, Návrat čarodějného krále

Nakladatelství: Mytago
Rok vydání: 2016
Překlad: Jan Č. Galeta
Obálka: Victor Manuel Leza Moreno
Počet stran: 384
ISBN: 978-80-87761-21-2
Cena: 329 Kč

 

Přidat komentář