Doktor Proktor a velká loupež zlata Joa Nesbøho jako audiokniha

Článek od: Redakce - 18.04.2017

Čtvrtý díl oblíbené, humorné dětské série proslulého norského autora Joa Nesbøho nazvaný Doktor Proktor a velká loupež zlata vychází jako audiokniha v podání herce Davida Novotného. „Na nahrávání dobrodružství z této série se všichni ve vydavatelství vždy opravdu těšíme, protože tohle přesně je ta práce, která je více zábava a radost už proto, že jde o příběhy, u kterých se válí smíchy jak děti, tak se u mnohých narážek pochichtávají dospělí. David Novotný se navíc při interpretaci vždycky naprosto vyřádí a vychutná si všechny ty řečové vady, podivné přízvuky a charakteristické projevy jednotlivých postav, díky čemuž je posluchačský zážitek ještě o mnoho zábavnější – což se snažíme podpořit i zvukovými efekty a hudbou, která funguje nejen jako dělicí prvek jednotlivých kapitol, ale také podtrhuje všechny výrazné a bláznivé momenty,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. 

Norský národní poklad byl ukraden! (No, ve skutečnosti to byla jedna zlatá cihla, protože Norové jedí spoustu sladkostí a pak potřebují hodně zlata na plomby, ale stejně…) Kdyby se na to při každoroční inspekci přišlo, dozajista by zemi zachvátil chaos a vypukla by panika. Kdo tomu zabrání? Snad jedině výjimeční hrdinové, kteří dokázali odvrátit samotnou mimozemskou invazi! Skoro šílený profesor, chytrá holka s culíky a malinkatý zrzavý kluk tedy v přestrojení proniknou do bandy nejstrašlivějších ničemů, kterou vede dáma tak ďábelská, že si ji netroufne zatknout ani samotný Scotland Yard. A co teprve, kdyby jí někdo nepochválil její birminghamský puding? Pak by možná došlo i na děsivý kloubiáš! (Pozor, až zjistíte, co se za tímto tajemným slovem skrývá, hrozí vám, že už nikdy, nikdy nebudete chtít jíst parmezán…) Budou muset naplánovat nemožné vyloupení nejstřeženější banky světa v Londýně, ale také se postavit nejdražšímu fotbalovému hráči světa Ibranaldovezovi. 

Vyprávění čtvrtého příběhu se již tradičně chopil David Novotný. „Už byl trochu problém, abychom se v hlasových projevech jednotlivých postaviček nevykrádali z předešlých dílů. Třeba projev mámy Křoupavé jsem opravoval, protože když jsem ji začal mluvit, zněla moc podobně jako Rašple v druhém díle. Dlouho jsme také s režisérkou řešili, jak bude mluvit záporák Maximus Rublov. Je to v Anglii žijící Rus, tak jsme mu dali trošku ruský přízvuk, ale snažili jsme se, aby to znělo zase jinak než u Borise převaděče ze třetího dílu. Rublov je takový mrňous, tak jsem mu i s tím ruským dozvukem posadil hlas o něco výš,“ prozradil herec. A dodal: „Jsou tam ještě dva další velmi zajímavé hlasy, které jsem si mírně podbarvil… Jeden je pan redaktor z programu Norský sedmilhář – toho jsem se snažil udělat jako jednoho nejmenovaného redaktora pořadu Na vlastní oči. A vytvořil jsem také jakousi poctu pro radost: fajnšmekři možná poznají připomínku jednoho nedávno zesnulého slovenského komentátora, který měl velmi typickou dikci. To byla taková ‘malá domů’.“ David Novotný si v zatím posledním dobrodružství s doktorem Proktorem jako nadšený fotbalový fanoušek obzvláště vychutnal právě pasáže z finále anglické ligy. „Číst tuhle sérii je strašně občerstvující, je to zábava. Baví mě si vymýšlet různé projevy a svéráznosti, dělat blbosti,“ prohlásil interpret.

Nahrávku doprovází původní hudba, v níž nechybí našlápnutý (dětský) školní orchestr plný energie ze svačinových krabiček od maminek, rytmus drtící kukuřičné lupínky, vyzubené činely razantně dohánějící pravidelný pozdní nástup, zlatostrunné banjo, zrychleně hopkající skákací panáky, poťouchlý trombón, sloním chobotem imitující ráčkování doktora Proktora, nebo nepřeslechnutelná sólová krasojízda Bulíkova troubícího žesťového nástroje ‒ a to vše zazní také v symbióze ve zlatavém fotbalovém hymnu.

Audiokniha v režii Jitky Škápíkové vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 268 Kč i jako CD mp3 za 288 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč. 

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >>ZDE

 

 

Přidat komentář