OneHotBook: Audiokniha Píseň krve

Článek od: Redakce - 30.01.2018

Anthony Ryan: Píseň krve
účinkují: Ivan Lupták a Pavel Soukup

vydává: OneHotBook
celkový čas: 26 hodin 14 minut

 

První díl výpravné epické fantasy trilogie STÍN KRKAVCE britského autora Anthony Ryana vychází jako audiokniha s názvem PÍSEŇ KRVE v podání Ivana Luptáka, který vypráví příběh Vélina Al Sorny, a Pavla Soukupa, jenž se ujal partu historika Verniera zaznamenávajícího popisované události. „Je to naše první audioknižní fantasy, tedy žánr, který nám doposud v nabídce scházel. O to pečlivěji jsme titul vybírali a připravovali. V zahraničí nesmírně úspěšná a oceňovaná inovativní sága je sofistikovaně laděná v durové i mollové tónině, která silný příběh chytře mísí s temnými až skličujícími podtóny, jež však díky šikovnému dávkování přináší výjimečné dílo. Nám navíc struktura příběhu nabídla možnost rozepsat partituru celé písně pro dva hlasy a posluchačům přehrát vyprávění v celém rozsahu v té nejlepší formě…“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.

Vélin Al Sorna je pro někoho hrdina, pro jiného krutý zabiják. Otec ho v jeho deseti letech dovedl před brány Šestého řádu, kde měl být vycvičen k boji ve službách Víry. Po roce tvrdého výcviku zabil Vélin prvního člověka, ve dvaceti se mu nikdo nevyrovnal v zacházení s mečem. Nyní je z něj ovšem poražený nepřátelský generál, který čeká na popravu. Ještě před ní má možnost vylíčit svou cestu na vrchol, ale i následný pád historikovi lordu Vernierovi.

„Je to dobrý příběh, postavy jsou dobře vystavěné a celý román příjemně plyne. Jsou v ní zajímavé zvraty a pak zase klidné části. Líbily se mi pasáže, kde se popisuje výcvik přežití v divočině. Už první scéna, kdy kluci museli přežít sami v divoké přírodě, byla fascinující. Ocitli se uprostřed lesa, každý na jiném místě, a nesměli s nikým komunikovat…“ popisuje Ivan Lupták, interpret audioknihy, který se ujal vyprávění protagonisty. „Vélin Al Sorna, přes něhož sledujeme celý příběh, je neobyčejně obyčejný kluk s pohnutým osudem. Jako malému mu zemře maminka a vzápětí ho otec odevzdá do kláštera, kde panují velice tvrdé, spartánské podmínky. Je ovšem od počátku předurčen k velkým věcem,“ popisuje herec ústřední postavu. A dodává: „Román je dost rozsáhlý, takže jsem si na každou frekvenci vždycky připravoval jen určitou část textu, která se měla číst. Bavilo mě, že úplně nevím, jak to dopadne, a že doma pokaždé dál a dál objevuju, co přijde. Byl to zvláštní maraton, načítat šest set stran. Před danou frekvencí si vždycky podtrhávám slova, která jsou složitější, a zvýrazňuju si dialogy – protože každá postava má svou barvu –, abych zhruba věděl, až budu číst, o co tam půjde a kdo v danou chvíli mluví.“ A co vlastně znamená samotný název titulu? „Píseň krve je nějaký intuitivní hlas, který hlavního hrdinu vede v životě správným směrem nebo správnou cestou. Vždycky když se blíží nějaké nebezpečí, píseň krve zintenzivní nebo se naopak zmírní. Tak to alespoň chápu já, jako vnitřní hlas, který ho vede,“ vysvětluje herec.

Nahrávku v režii Hynka Pekárka doprovází pompézní a svižné epické skladby, které doslova valí příběh vpřed, zatímco výrazné basové rytmice v poklusu zdařile sekundují melodické linky „středověkých“ strunných nástrojů či cembala. V kontrastu s hutnou harmonií zaznívají i subtilní, niterné lyrické předěly, jež si vystačí s nápaditou hrou na loutnu či mandolínu.

Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 349 Kč i jako 3CD mp3 za 389 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 763 Kč.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >> ZDE.

Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!

Píseň krve má drsnost a vážnost už v názvu a Anthony Ryan se snaží vyprávět temný příběh v nejlepší tradici epické fantasy, jen mírně obohacený o témata jako vysílání vojska do zámoří, loajalita vládci a morální hranice jedince. Což se mu daří.“ – Boris Hokr, iLiteratura.cz

Co je na Písni krve tak uhrančivého? Ryan vybudoval rozlehlý svět s vlastní historií i politikou, stvořil silného sympatického hrdinu, přidal tolkienovskou etiku, soucit, oddanost věci a jen špetku lásky. A všechno spojil podmanivým vypravěčským stylem, jenž k příběhu uváže i ty, kteří fantasy dvakrát nemusí.“ – Klára Kubíčková, MF Dnes

Takových světů je málo. V podobě Bradavic stvořila svébytný kraj J. K. Rowlingová, ve své říši Sedmi království, tedy ve Hře o trůny, i G. R. R. Martin. Snad jenom Tolkienovu Středozem zatím žádný z nových fantasy světů nepřekonal, což je však dost možná hlavně dílem nostalgie čtenářů než nedostatkem velkých talentů. Narnie i Paoliniho Alagesie má teď konkurenci. Stvořil ji britský úředník Anthony Ryan, svoji epickou trilogii nazval Stín krkavce.“ – Klára Kubíčková, MF Dnes

„Píseň krve není pouze řemeslo s elfy a draky, tohle je vybroušený klenot, který dokazuje, že epická fantasy se dá dělat i jednoduchým způsobem. Stačí vypravěčský talent.“ – Wojta Běhounek, Pevnost

Na první pohled se zdá, jako by se už na počátku autor zbavoval prvku napětí, protože je jasné, že hrdina musí přežít minimálně do popravy. Ovšem Ryan dokáže zaháčkovat pozornost čtenáře jinak. Chytře roztroušenými poznámkami, které publikum jednoduše přinutí k tomu, aby samo pátralo po tom, jak se to všechno seběhne.“ – Jan Žlebek, Pevnost

 

Anthony Ryan (* 1970)
Britský autor pochází ze Skotska, vystudoval historii, žije a pracuje v Londýně. Dlouho byl zaměstnán ve státní správě, ale po úspěchu svého prvního románu Píseň krve (Host, 2014) se stal spisovatelem na plný úvazek. Bestsellerovou trilogii Stín krkavce po druhém dílu Pán věže (Host, 2015) završil románem Královna ohně (Host, 2016). Prvním dílem Zrození ohně (Host, 2018) započal i novou sérii The Draconis Memoria. Autor pokračuje také v psaní své sci-fi řady Slab City Blues, která vychází elektronicky.

Ivan Lupták (* 1986)
V roce 2010 zakončil studia činoherního herectví na DAMU. Od té doby je členem souboru Divadla Na zábradlí. Rád hostuje na holešovické scéně Studia hrdinů nebo v divadelním spolku Cabaret Calembour, který založili jeho spolužáci. Hrál ve filmech Anglické jahody (2008), Probudím se včera (2012), My 2 (2014) či v Hřebejkově Zahradnictví: Nápadník (2017) a v seriálech Vraždy v kruhu (2015), Bohéma (2017) nebo Život a doba soudce A. K. (2017). Dále účinkoval v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Klub rváčů (2015), Zahradnictví (2017).

Pavel Soukup (* 1948)
Vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově a poté úspěšně absolvoval DAMU. Hrál v Městských divadlech pražských, především v Divadle ABC, a stal se členem souboru Hudebního divadla v Karlíně. Známý je i z televizních obrazovek, kde se objevil v mnoha filmech, pohádkách a seriálech. Ještě známější je ovšem jeho hlas – namluvil komentář k mnoha dokumentům a byl několikrát oceněn za mistrovství v dabingu. Dále účinkoval v audioknihách vydavatelství OneHotBook: TO (2017), Medvědín (2017).

Přidat komentář