Nový titul z vydavatelství OneHotBook

Článek od: Redakce - 08.03.2019

Cressida Cowell: Jak zamotat dračí příběh
vypráví: David Novotný

 

 

vydává: OneHotBook
celkový čas: 4 hodiny 4 minuty

Pátý díl humorné dětské série Škyťák Šelmovská Štika III. od anglické spisovatelky Cressidy Cowell vychází jako audiokniha JAK ZAMOTAT DRAČÍ PŘÍBĚH v podání Davida Novotného. Zkušený interpret je rovněž hlasem oblíbené audioknižní řady s Doktorem Proktorem, jejíž třetí díl obdržel cenu Audiokniha roku 2016: Nejlepší audiokniha pro děti a mládež a čtvrtý díl cenu Bystrouška 2018.  Příběh je volným pokračováním předchozích titulů Jak zlomit dračí prokletí, Jak správně mluvit dracky, Jak se stát pirátem, Jak vycvičit draka, jenž se stal předlohou úspěšného animovaného filmu z roku 2010 i jeho pokračování Jak vycvičit draka 2 (2014), na které navazuje třetí snímek Jak vycvičit draka 3, který vstoupí do českých kin ve čtvrtek 21. února 2019. „Škyťák je napsaný a vyprávěný tak, že se v průběhu série stává nejlepším kamarádem posluchače, který se bez něj už nedokáže obejít. Ale jak jsou příběhy Cressidy Cowell zábavné, tak je jejich audioknižní provedení prostě neodolatelné. Kdo jednou slyšel Davida Novotného mluvit dracky, hovořit za Rybinohu nebo zpívat vikinské písně, ten s nedočkavostí vyhlíží další díly. Aktuálně si lze audio sérii zpestřit i návštěvou nové filmové adaptace, ale humor, který generuje interpretace našeho vypravěče, je podle mě jedinečný, dost možná i na mezinárodní úrovni,“ prozrazuje Šárka Jančíková, redaktorka vydavatelství OneHotBook. Novou audioknihu představila režisérka Jitka Škápíková s interpretem Davidem Novotným také v televizním pořadu Sama doma (záznam můžete zhlédnout >> ZDE).

V pátém díle svých pamětí musí Škyťák Šelmovská Štika III. odvrátit výbuch sopky na ostrově Lávolumpů, která už pěkně dlouho hřímá. Pokud vulkán exploduje, vylíhnou se z vajec hrůzní hubivci. Zabránit tomu může jen ohnikam, který je třeba vrátit do jícnu kráteru. Ale jako na potvoru ho zrovna někdo ukradl. Podaří se ho Škyťákovi najít a zachránit vikinské kmeny před strašnými šavlovitými drápy sopečných nestvůr?
Vypravěč David Novotný se po pěti audioknihách ve vikinském světě už zabydlel, neobešlo se to ovšem bez jistých úskalí. „Audioknížky pro děti podle mě potřebují trochu jiný ,nátisk‘ než ty dospělácké, protože malí posluchači mají rádi, když každá postavička mluví trochu jinak, aby se v tom na první poslech vyznali. Ale Škyťák je přece jenom Viking mezi samými Vikingy, jsou to hromotlucká chlapiska, nechybí jeho táta, pak děda, člověk je mluví hlubším a hlubším hlasem… A pak přijde na scénu jeden drak, druhý drak, jeho děda, jeho praděda, až se tam objeví největší příšera na celém světě, a to už sahám opravdu do nejhlubších hlubin svého hlasu – načež do příběhu vstoupí netvor, který i ,toho největšího‘ sežere. Je to každopádně výzva,“ líčí David Novotný. A dodává: „Pak používáme také různá specifika a vady řeči, ale někdy už si to musíme připomenout a znovu si nahrávku pustit, jak jsme tu figuru dělali minule. Máme už zkrátka databázi hlasů, aby se v tom vyznaly nejen děti, ale i my.“ Projevy jednotlivých protagonistů vnikají ve spolupráci. „Text si vždycky jednou pořádně přečtu, ale nedělám si do něj žádné poznámky, v interpretaci mám rád jistou čerstvost. Pak počkám, s čím přijde paní režisérka, něco napoví už sám text, nějaký nápad přinesu sám, na něčem se domluvíme, něco je mi podstrčeno a pustíme se do toho,“ shrnuje postup narátor.

Dobrodružství svérázných bojovníků doprovází v odvážném tempu původní hymnické opusy plné silných a chlapáckých melodií, korunovaných hrubě tesanými hrdinskými texty, které z plných plic a s chutí nesmírnou (a láskou vesmírnou) pějí celé chóry vousatých i ochmýřených válečníků a válečnic. Dynamické momenty střídají sametově jemné a hřejivě přítulné písně i předěly.

Audiokniha v režii Jitky Škápíkové vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 249 Kč i jako CD mp3 za 279 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >> ZDE.

Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!

„Zkušený hlas Davida Novotného, s nímž jsme se potkali již u předchozích audioknih Škyťákovy série, nenechá posluchače vydechnout. Profesionální dramatizace, schopnost měnit intonaci hlasu a rytmus přednesu v závislosti na tom, která postava právě hovoří, i to jsou kladné body vedoucí k úspěchu nahrávky.“ – klubknihomolu.cz

„Je slyšet, že David Novotný si nahrávání audioknihy užíval od první do poslední chvíle a povýšil ji na naprosto perfektní zážitek. U každé postavy mění hlas a skvěle intonuje, takže všechna humorná jména a situace znějí ještě vtipněji, než kdybyste si četli sami.“ – sarden.cz


„David Novotný oživil každičkou sebemenší figurku v ději charakteristickým způsobem mluvy, který posluchači nejenže pomáhá postavy od sebe snadno rozpoznat, ale jejich hlášky a vtip v nich zesiluje. Několikanásobně.“ – Lukáš Gregor, naposlech.cz

„Režisérka Jitka Škápíková se s Davidem Novotným u dračího dobrodružství dobře bavili. Každopádně z výsledku je cítit tolik energie – a je v ní tolik humoru, jenž vzniká i mimo samotný text…“ – Lukáš Gregor, naposlech.cz

 

Cressida Cowell (* 1966)
Anglická spisovatelka studovala angličtinu v oxfordské Keble College a absolvovala uměleckou školu svatého Martina i univerzitu v Brightonu, kde studovala grafický design a ilustraci. Psaní se začala věnovat již v devíti letech, kdy se s rodiči přestěhovala z Londýna na malý ostrov u západního pobřeží Skotska. Okolní divoká a drsná krajina přímo vybízela k vymýšlení příběhů o dracích. Přesto první dětskou knihu s tímto tématem vydala až ve svých 33 letech. Je autorkou série Škyťák Šelmovská Štika (Slovart), z níž je nejznámější první díl Jak vycvičit draka, který se také stal předlohou stejnojmenného animovaného filmu z roku 2010 i jeho dvou pokračování Jak vycvičit draka 2 (2014) a Jak vycvičit draka 3 (2019). Na úspěch navázala další oceňovanou řadou příběhů pro děti Kouzelníci z Pradávna (Slovart, 2019), která rovněž vyjde knižně i audioknižně. Je laureátkou ocenění Blue Peter Book Award 2018 za sérii Kouzelníci z Pradávna nebo Nestlé Children’s Book Prize 2006 za příběhy holčičky Emily Brown.

David Novotný (* 1969)
Po absolutoriu studia herectví na Pražské konzervatoři byl ve svém prvním angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, od roku 1998 je členem souboru Dejvického divadla. Filmoví a televizní diváci ho znají například ze snímků Tmavomodrý svět, Kožené slunce, Non Plus Ultras, Pravidla lži, Karamazovi, O rodičích a dětech, Křídla Vánoc, Díra u Hanušovic, Hodinový manžel či Zahradnictví nebo ze seriálů Hořící keř, České století, Okresní přebor, Čtvrtá hvězda, Clona, Kosmo a Bohéma. Hojně se věnuje i dabingu. Dále účinkuje v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Doktor Proktor 1–4 (2014–2017), Sedmikráska (2016), Praha noir (2016), Knihy džunglí (2017), Krev na sněhu (2017), Umina verze (2017), Škyťák Šelmovská Štika 1–4 (2017–2018), TO (2017), Terror (2018), Nebe nezná vyvolených (2019).

Přidat komentář