KOMIKS: Jesús Saiz - Nick Spencer, Captain America Steve Rogers: Hail Hydra

Článek od: frankie - 26.11.2019

Steve Rogers byl znovuoživen s novým štítem, týmem i posláním. A to právě včas. Kdo má za oblíbence Kapitána Ameriku, bude překvapen, a pokud nezná detailně jeho komiksový vývoj, i lehce zmaten. A druhá Občanská válka v marvelovském universu toto neulehčí. Když se ale čtenář oprostí od svých neznalostí, dostane zajímavý komiks. Sice si ho nevychutná plně, ale hořká pachuť mu určitě v ústech nezůstane. Děj je totiž temnější, než by se dalo čekat, a zahalený oparem nejasností a zvratů. Konání Kapitána Ameriky není takové, jaké by se u něj předpokládalo, ale to napovídá i název komiksu. Trojúhelníkový štít místo kulatého je oproti tomu změnou zcela nepodstatnou.
Velký prostor dostávají také Red Skull a baron Zemo, největší nepřátelé Kapitána Ameriky. Potěší, že se mihne i populární Iron Man. Komiks se odehrává ve dvou rovinách. Dějové těžiště představuje linie ze současnosti pojednávající o boji s Hydrou včetně mocenských bojů uvnitř této organizace. Vedlejší dějová linka se věnuje dětství Steva Rogerse, tj. období ve dvacátých a třicátých let minulého století. Jedná se sice o doplňující, ale zároveň velice obohacující čtenářský prožitek, který vylepšuje celkový dojem z knihy. Tyto dějové flashbacky osvětlují současnost a napomáhají pochopit nábor Hydry do svých řad. 
Kresba je precizní, obzvlášť vyniknou celostránkové panely, texty jsou však až nezvykle obsáhlé. Neškodilo by méně psaného patosu a více akce. Na druhou stranu potěší alespoň stručné propojení s dalšími marvelovskými superhrdiny a agenturou S.H.I.E.L.D a také neotřelý nový pohled, respektive restart hlavního hrdiny. Na konci komiksu jsou uvedeny variantní obálky jednotlivých sešitů.
Bohužel se nejedná o ukončený příběh a uvidíme, zda Kapitán Amerika tohoto typu osloví čtenáře v dostatečném počtu, aby se objevilo pokračování. Šanci má. Hydra a propojení s Kapitánem snad pozornost a zájem upoutá. Kdyby zůstalo pouze u jednoho komiksového výstřelu, bylo by to jako střílet na střelnici slepými náboji. Bezvýsledné a zcela zbytečné.

Captain America Steve Rogers: Hail Hydra
Jesús Saiz, Nick Spencer

Nakladatel: BB/art
Překlad: Richard Klíčník
Počet stran: 168
Vazba: Brožovaná
Cena: 349,- Kč

Přidat komentář