RETROHRANÍ: Mobilní Nintendo 8-bity

Článek od: Petr Simcik - 14.08.2020

Úspěchu retro nálad v herním světě si nám všimli jednak Číňani, jednak řetězce typu Lidl nebo Tchibo. Podobné stroje, které nabízí hromadu 8bit a 16bit her se nám ale objevují všude možně. A až na pár výjimek jsou všechny, které lze dostat rychle v ČR, zatím dost špatné! Jde v mnoha případech o handheldy (typu Gameboy / Gameboy Advance) nebo flashky do televize s bezdrátovými ovladači.

Například zmiňovaný Lidl nabízí 3 konzole do televize, které lákají na Pac-Mana nebo Invaders ve verzi z Atari. Už jen ten fakt by vám měl zabránit líbivou krabičku od AtGames koupit. Za mě jsou tyhle řetězcové věci sviňská past na rodiče a děti. Většinou na nich neuvidíte nikdy obrázky přímo ze hry, ale krásné animované postavičky z krabiček, případně z verzí, které jako by vylezly z roku 2020 a ne 1980. Výsledkem jsou očekávání, které nejsou tyhle přístroje schopné u dětí naplnit a rodiče vlastně ani nevědí, kde udělali chybu. Ne každý ví, co je Atari a dokáže si najít, jak to vypadá a co se na tom hrálo. Pokud jste milovník Atari, možná tuhle konzoli oceníte, i když ani tady si nejsem tak jistý, protože z těchhle krabiček jde příšerný rozmazaný výstup, a i když ten ovladač nepatří k nejhorším, rozhodně se neřadí k těm lepším. Pokud už jdete cíleně po Atari, uděláte líp, když pořídíte "AtGames Atari Flashback 7" - které je sice o dost dražší, ale poskytne vám kompletní Atari zážitek (ale pořád je to AtGames, což je dost velký handicap), nebo "Atari Retro Plug and Play TV Joystick". Ale o Atari jsem tu psát nechtěl, to už ani není pravěk. Já chtěl varovat před pár konzolemi pro děti.

 

Lidl v tomhle totiž není sám. GoGen handheld s obrázky Maxipsa Fíka šel stejnou cestou jako následně Tchibo. Retro vypadající konzole a na ní vlastní nelicencované osmibitové hry. Nechápu, jak se to může vyplatit vyrábět, ale je to tak. Tchibo jsem v ruce neměl, ale když k tomu u GoGen přičteme naprosto mizerné zpracování, máme tu další chyták na chudáky neznalé rodiče: "Koupíme dětem herní konzoli za 400." Tyhle nové konzole v ceně bomboniéry nejen že obsahují nehratelný balast, který se s těmi starými klasikami jako je Mario, Pacman, Contra nebo Mario Cart nedá srovnávat, ale navíc jsou i nefunkčně navržené. Toho se dočkáte i u spousty levných čínských konzolí, ale tady je problémem právě ta dostupnost. Možnost přihodit to omylem dětem k nákupu. "Nefunkčně navržené" u mě znamená například nemožnost zmáčknout některá tlačítka, aniž by se v 80 % případů nezmáčkla jiná, protože jsou fyzicky spojená. To je například u směrového kříže dost podstatná a dost častá vada a třeba GoGen jí trpí (když už bych přehlédl obsah). Pak nemá být tahle planeta na odpis, když tu některé firmy prodávají výrobky, které už od začátku nejdou používat. K čemu to proboha je?

Neméně nebezpečné jsou v tomhle nákupy z Číny, ale tady se můžeme naštěstí velice často poradit s youtube. Existuje totiž několik kanálů, které se specializují právě na recenzování těchhle retro zařízení a obsáhnou většinu čínské produkce. Stačí tedy popis z Aliexpressu zadat do youtube a je většinou vystaráno. Co se osmibitů týká, platí zde zlaté pravidlo - pokud to vypadá jako Playstation, Wii, Playstation Portable, Nintendo Switch nebo jiná moderní konzole, ihned na tenhle produkt zapomeňte. Jde většinou o levné kousky plastu kolem 300 korun, ale nemají ani tuhle cenu. Jak už jsem zmínil v předchozím dílu, poměrně bezpečné jsou výrobky firem DataFrog, Ambernic a Powkiddy (pozor, tohle platí hlavně pro přístroje umožňující hrát 8bitové a 16bitové hry). Handheldy, které vám umožní hrát 8bitové hry lze z Číny pořídit opravdu za hubičku a spousta z nich je mnohem kvalitnějších, než ty z českých obchodů. Jen na ně musíte déle čekat.

Pokud jde čistě o NES (8bit) hry, je asi nejlevnější a přitom poměrně dobrou variantou "Retro Portable Mini Handheld Game Console 8-Bit 3.0 Inch Color LCD Kids Color Game Player Built-in 400 games" nebo tak nějak. Tenhle přístroj prostě nemá značku, ale vyskytuje se v mnoha obchodech a variantách na Aliexpressu a lze poměrně snadno odlišit. Je fajn se tady taky podívat po nejnovější verzi - píší většinou verze 2020. Moc změn se tu nedočkáte, ale dokáže překvapit třeba novějším nabíjecím konektorem. Tahle konzolka je čistě osmibitová a kromě úplných klasik obsahuje i mix obskurních klonovaných her, takže se dočkáte i věcí jako Mario16 a podobně. Mezi těmi 400 hrami je ale dostatek kvalitních, aby to ospravedlnilo její pořízení. Navíc ji lze připojit k televizi a s druhým ovladačem nouzově hrát multiplayer na velké obrazovce (nebo klidně i na pláži přímo na konzoli), což je třeba na dovolené vyloženě super. Pozor - výstup je AV, takže s sebou pro jistotu přibalit HDMI kabel a převaděč signálu (v Číně za cca 120 korun). Plastová lehoučká krabička zpracováním nenadchne, ale na druhou stranu, co byste za ty prachy (280 korun i s dopravou) nechtěli a ovládání je na 1-.

Že se ne vždy musí u těchhle levných věcí vše povést, ilustruje následující příklad. Dostal se mi do rukou "Hight quality Newest Hamy Retro 8bit NES Portable Handheld Game/play 60Pins game cartridge" a je to jako s tou slepicí Zorou. Nápad jistě dobrý. Výsledky nebyly dobré. Tenhle handheld bych si koupil klidně za 1000 korun, kdyby za něco stál. Ten nápad - handheld, který pojme žluté NES cartridge, je geniální. Jenže soudruzi z Číny se v tomhle případě asi učili v NDR, a tak dostanete skřípající věc (což by nevadilo) s mizerným ovládáním (na což by se dalo zvyknout), která tu cartridge načte jednou z padesáti pokusů a to jen pokud ji nasadíte mírně nakřivo a za oběti černého kohouta přečtete nákupní seznam z IKEA. Prostě horror. O High quality se tedy nedá mluvit, leda by to soudruzi mysleli ironicky.

Co je naopak masterpiece, je přístroj s názvem GB Boy Colour. Ano, mnozí uhodli - je to kopie Gameboye a opravdu se povedla. Má několik neduhů, ale naopak opravuje to, co by vám mohlo dnes na Gameboyi vadit. Například vám dodá barevný a podsvícený displej a taky několik desítek předinstalovaných her, kdybyste s sebou náhodou neměli vaše karty s hrami pro originální Gameboy. S těmi si totiž bez problémů poradí. GB Boy funguje stejně jako originální Gameboy na 3 AA baterky (monočlánky). Má stejné rozložení ovládacích prvků a vlastně jde skoro o vzhledovou kopii 1 ku 1. S čím si neporadí, jsou moderní flash karty. S klasickými multikartami ale nemá problém a to je pořádný kus zábavy. A co na něm také nespustíte, je obskurní příslušenství, jako je Gameboy foťák. Pokud si ale kupujete kopii z Číny, je tu předpoklad, že vám to nevadí. Takový GB Boy vás vyjde na 800 korun, což je hodně slušná cena. Abyste mohli frajeřit, můžete pak z Číny nakoupit i ty hry - většinou je to 99 korun za kus a lze sehnat všechny možné kousky, jako je Zelda či Mario. Ne, opravdu tady nemám výčitky, protože nové verze se už neprodávají a staré kazety na bazarech mají sběratelské ceny.

 

Pokud se chcete dívat trochu výše - tedy zahrát si i hry z SNES, Sega Megadrive nebo Gameboy Advance, je potřeba si určit, co od konzole chceme. Pokud chceme hrát hlavně 16bit hry, a velice zřídka něco novějšího, jsme na správné adrese. Víc od toho ale nečekejme. Přesto se i v tomhle segmentu najde několik fajn zařízení. Špičkou mezi otloukánky je postarší POWKIDDY Q90, které tyhle 16bitové systémy s přehledem zvládá a ještě k tomu oplývá docela hezkým zpracováním evokujícím originál od Nintenda. Jde pořídit za nějakých 900 korun a nabízí za tu cenu opravdu hodně muziky. Do stejné kategorie pak patří i POWKIDDY V90 se stejným výkonem, ale konstrukcí zaklápěcího Gameboye. Inspirace je tu víc než patrná. Tahle zařízení slibují výkon, na kterém lze hrát i Playstation 1 hry, ale tady už naráží na svou cenu a tedy i zmíněný výkon. Zvládnou ty méně náročné, ale rozhodně ne všechny, ani většinu. Ale třeba takový Croc: Legend of Goblos je na nich poměrně hratelný. Zapomeňte ale na závodní hry nebo 3D střílečky či Resident Evil. Existují zařízení, která je zvládnou, ale patří už do jiné ligy a na tu se podíváme jindy. Pro SNES nebo Sega Megadrive nebo Gameboy Advance jsou ale tyhle konzole ideální platformou, nehledě na to, že jde o první zde zmíněné přenosné konzole, do kterých lze hry přidávat.

 

Do stejné kategorie jako ti dva výše patří ještě PocketGo V1, které je ale už hodně zastaralé. Pokud by vám ale nevadil starší software a menší displej, dostanete za solidní cenu kolem 700 korun stejné vlastnosti jako předchozí handheldy a velice povedené a bytelné zpracování, íky svému stáří ale nezvládá některé Gameboy Advanced hry což většinou nevadí protože existují i pro SNES emulátor který PocketGo V1 umí také. Existuje samozřejmě i PocketGo V2  ale to už je opět jiná cenová liga.

 

Hvězdná pěchota

Pokud bych vám měl doporučit něco, na co se v tomhle segmentu nedívat a na co naprosto zapomenout, jsou to kousky jako PXP3 Slim Station (obecně zapadá do výše zmíněné řady - vypadá jako Playstation Portable), RS-8 a QYC Q8, který sice spadá už do vyšší kategorie, ale cenou zůstává na čtyřech stovkách a je to na něm setsakramentsky znát. Zklamání je i Powkiddy S600, což je převlečená PXP3 Slim Station. Je to s podivem, protože podobný produkt s názvem Game Station, který vypadá jako Gameboy Advance od stejné firmy, je celkem fajn - proč si ale kupovat něco, co vypadá jako Gameboy Advance a umí to jen NES hry, že?

Přidat komentář