Určitě to znáte. Čtete báječnou knihu českého autora, v níž se to magií a nadpřirozenými tvory jen hemží, akce střídá akci, dechberoucí kulisy vás nenechají dospat, ačkoli ráno vstáváte do práce a žena/dítě/pes kňučí a škemrají o pozornost. Tohle byste chtěli vidět ve filmu! To musím čekat, až se ozvou z Marvelu a koupí autorská práva? Není u nás pár šikovných, schopných lidí, kteří by s nadšením a menším rozpočtem dokázali totéž?
Spisovatel Dan Tučka v letošním úplně posledním nedělníku (ano, opravdu je to tak, ten příští už budete číst v roce 2021) přináší fantastické a skandální odhalení! Jaké? No přece co způsobuje čtení fantastiky a proč byste ji rozhodně neměli číst! Ale vám už stejně nejspíš není pomoci... JInak byste nebyli tady, ale na nějakém úplně jiném webu, třeba o zahradničení.
O druhý zářijový nedělník jsme požádali spisovatele Dana Tučku. Jeho zamyšlení na téma vhodnosti (a nevhodnosti) obsahu stěžejních děl fantastiky pro dnešního moderního čtenáře se vám rozhodně (ne)bude líbit. Přejeme vám krásnou neděli a hlavně neztraťte nadhled!
Archipelagus se zmítá v bouři revoluce a smrtonosná rostlina pelyňku nabírá na síle a hrozí zahubit celé lidstvo. Do hry vstupují rozmarní bohové a to, co začalo jako špinavý boj o moc, se najednou změnilo v hru o přežití. Daniel Tučka nám v posledním dílu své steampunkové trilogie servíruje přímo epický závěr.
Oblohu brázdí vzducholodě, podmořské hlubiny zase ponorky navigované mořskými pannami. Elektřina existuje jen v bájích a dřevo a knihy mají cenu zlata. V Archipelagu bojují dělníci za svá práva a v Raabu naopak procitají bohové. Oblaka páry a vůně magického pelyňku vás uhranou podruhé!
Pokud vám jméno Daniel Tučka nic neříká, vězte, že se prosadil jako zdatný povídkář (jeho povídky naleznete například ve sbornících Legendy: Prokleté knihovny, Excelsior, gentlemani!, Ježíšku, já chci plamenomet a dalších). Ve spolupráci s nakladatelstvím Straky na vrbě vyšla v roce 2012 jeho prvotina Umrlčí tanec a nyní do světa vyráží trojdílný román Pelyněk.
Ještě to není předvánoční šílenství. Ale už se to intenzivně blíží. Sarden přináší další díl seriálu Literární vyhlídky, tentokrát na říjen a listopad.
Prý: „udělej reklamu!“. Prý „napiš skvělej článek, kterej přitáhne co nejvíc lidí“. A tak jsem seděl a přemýšlel, jak letošní ročník CONiáše vychválit, až jsem přišel na jednu velmi jednoduchou věc. Prostě řeknu pravdu a ono to bude bohatě stačit!
Literární degustace organizované Danielem Tučkou se minulý týden připomněly druhým setkáním. Po premiérovém díle přijala pozvání na komorní literární talk show autorská dvojice Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková, a také autorka fantasy série o telepatce Magnolii, Hanina Veselá.
Nestihli jste z nějakého důvodu první akci svého druhu? Máte možnost podívat se na v pořadí druhou literární degustaci opět pod organizační taktovkou Dana Tučky.
O některých akcích se vyplatí informovat i s odstupem, protože někdy si zajímavé projekty razí cestu na pole slávy jen s obtížemi a ne vlastní vinou zapadnou do bahna přemíry informací o všem možném. Ve středu 15.4. se v Praze v klubu Carpe Diem konala Fantastická literární degustace. Setkání českých autorů fantastiky Míly Lince, Martina D. Antonína a Vilmy Kadlečkové s jejich čtenáři pěkně naživo zprostředkoval spisovatel Dan Tučka ve spolupráci s nakladatelstvím Straky na vrbě.