Občas je dobré žiť v nevedomosti. Inak by ste sa museli zaoberať duchmi a strašidlami pobehujúcimi v uliciach či tajomnými bytosťami z rozprávok a legiend. Prípadne bojovať s nepriateľmi, ktorí tak celkom nepochádzajú z nášho sveta. Je lepšie o týchto veciach nevedieť. O tieto príšery nech sa stará Azyl so svojimi agentmi. No občas sa stane, že súboje s nadprirodzenom zasiahnu aj obyčajných ľudí...
Vydavateľstvo Epocha v edícii Fantastická Epocha dáva priestor autorom klasickej fantasy, splatterpunku, akčnej fantastiky či iným podobným žánrom a ich fúziám. Tak sa stalo, že v tejto edícii vyšla aj kniha Prokletí pro všechny. Poďme sa pozrieť, v čom to prekliatie spočíva.
Möbiova kočka má jednu stranu a jednu hranu. Až na to, že v téhle knize žádná kočka není, pokud nepočítáte název kapely Möbius Cat se svým frontmanem mlokem Axelem. Ale najdete tu třeba červí metro, nemrtvé, chiméry, obskurní hudební reference nebo roztomilá morčátka. A to všechno v Praze.
Mick Oberon je na oko jen obyčejné soukromé očko, z řady vyčnívající možná tak zálibou v teplém mléce říznutém smetanou. Ve skutečnosti ale tenhle detektiv není člověk, pod kloboukem totiž schovává špičaté uši a v bouli pod svrchníkem zase kouzelnickou hůlku. Ani jeho případy nebývají zrovna obvyklé – po tom minulém, zahrnujícím podvržence a italskou čarodějku, se nyní vrací v honu za pradávným mocným artefaktem. A zase z toho koukají samé trable.
Kladivo na čaroděje má svůj unikátní vesmír a Felixova parta je projekcí jeho kolektivního vědomí. A co je kolektivní vědomí? Ano, správně! Propojení myslí, které neustále vstřebává další mozky. Asimiluje. Stejně jako Borgové. Vcucne nového autora, vtiskne mu matrici kladivářského univerza hluboko do paměťových buněk a natrvalo vytvoří nová neuronová spojení s Felixem, Vincencem, Walterem i Klaudií.
Párty odehrávající se v kostele, kde se místo svěcené vody můžete pokropit vodkou... Anebo ji vypít, záleží na vás. Kanál, který sežere vše, co mu padne do chřtánu. Dům, kde vám po kuchyni běhají trilobiti a dveře zdrhají, protože mají nožičky. Že to zní bizarně a bláznivě? Vítejte Nikde.
Duchovní otec celé série se žádným způsobem nezpronevěřil svému vlastnímu desateru, a když káže víno, taky ho sám pije. Je to sice méně hororové než by od něj jeden čekal, ale vtipem a hláškami i originálními a vypointovanými nápady to srší stejně jako v předchozích případech.
Provinilé slasti, první díl série Anita Blakeová – lovkyně upírů, byly vydány již v roce 1993, tedy v době, kdy se Meyerové o třpytivých upírech zatím jen zdálo. V době, kdy krvesajům nikdo nedával šanci na přežití a nejvíce se prodávaly harlekýnky, se na trhu objevila hrdinka, která do celého světa hrdě vykřikovala: "Já s upíry nechodím. Já je zabíjím."
Harry Dresden, jediný profesionální čaroděj v Chicagu, už zažil horší věci než je utajené vyšetřování na natáčení filmu pro dospělé. Na novém případu je však něco velice podivného. Producent filmu je přesvědčen, že se stal terčem mocné entropické kletby, zatímco v jeho okolí za zvláštních okolností umírají pouze ženy.
Původně mělo jít o nenáročný týden, lokace byla dokonalá, štáb na místě a scénář připravený. Vyskytl se ovšem zádrhel, s nímž nikdo nepočítal. V Caulfieldově domě skutečně strašilo! V této vile došlo v průběhu desetiletí k mnoha strašlivým vraždám. A žádné z obětí se evidentně nepodařilo uniknout do posmrtného života...
Laurel K. Hamiltonová nás uvádí do zcela nového alternativního světa. Tentokrát bez vlkodlaků a upírů, zato s množstvím jiných nefalšovaných nadpřirozených bytostí.
Je to víc než rok, co jsem si musela počkat na další Rachelina dobrodružství. Šup, kniha je přečtená a já můžu zase čekat na tu příští. Napsat recenzi mi čas moc neukrátí, ale snad se mi jejím prostřednictvím podaří přesvědčit někoho dalšího, že čarodějka Rachel Morganová a její kumpáni stojí za to.